Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 153 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy (w życiu) w roku...

PORADA PRAWNA

02 czerwca 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu. Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia. U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce). U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy. Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego? Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?

Na podstawie art. 153 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy (w życiu) w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, czyli w dniu 1 stycznia (art. 153 § 2 KP); dotyczy to pracownika z kilkunastoletnim stażem pracy. W przypadku zmiany pracodawcy w trakcie roku kalendarzowego wymiar urlopu jest obliczany proporcjonalnie do okresów zatrudnienia u każdego z pracodawców (art. 1551 § 1 KP). Wynika z tego, że nowy pracodawca może udzielić pracownikowi z kilkunastoletnim stażem urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u niego w danym roku kalendarzowym od dnia zatrudnienia tego pracownika, w terminie wynikającym z planu urlopów lub indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem (art. 163 § 1 - § 11 KP). Przykładowo pracownik w czerwcu 2020 r. może ubiegać się o 10 dni urlopu. Ponieważ nie jest to pierwszy rok pracy w karierze zawodowej pracownika, nie dokonuje się przeliczenia, że po przepracowaniu miesiąca pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu; do pracownika nie ma zastosowania art. 153 § 1 KP.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT