Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o odpowiedź, czy nauczycielka przebywająca obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia po zakończeniu tegoż świadczenia, jeżeli : w okresie od 24.06.2013 do 23.06,2014 przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, następnie od 24.06.2014 do 22.12.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a obecnie od 23.12.2014 do 17.12.2015 r przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym.; 2. Czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego należy udzielić nauczycielce urlopu uzupełniającego za wakacje 2014 (przebywała na L-4) oraz za wakacje 2015 (będzie przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym) ? Obydwa pytania dotyczą tej samej nauczycielki.
W opisanej sytuacji rozwiązanie zależy od sposobu zatrudnienia nauczycielki.
Nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie mogą chorować łącznie 182 dni. Po tym okresie rozwiązuje się z nimi stosunek pracy, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy zostanie przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia (art. 23 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela). Tak było w opisanym przypadku. Jeżeli więc nauczycielka jest zatrudniona przez mianowanie, po zakończeniu okresu świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli nie uzyska od lekarza zaświaczenia o zdolności do pracy, jej stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wówczas wypłacić ekwiwalent.
Nauczyciele zatrudnieni na umowę o pracę mogą chorować łącznie 1 rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia (art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela). Nauczycielka opisana w pytaniu przez 1,5 roku będzie nieobecna w pracy z powodu choroby. Będzie można więc udzielić jej jeszcze urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze pół roku. Po tym okresie nauczycielce można udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, jakiej wysokości odprawę należy wypłacić nauczycielce odchodzącej na emeryturę w wieku lat 63, jeśli 15 lat przepracowała w innych zakładach pracy i 16 lat w szkole jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, długoletni pracownik szkoły, od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Ile przysługuje mu urlopu i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- Gimnazjum zostało włączone w struktury szkoły podstawowej, jak należy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, dla którego nie ma godzin ze względu na odejście 3 klas gimnazjalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- WDŻR w arkuszu organizacji szkoły.
Czy nauczyciel może mieć uzupełniony etat godzinami wdżr (chodzi o arkusz organizacji na następny rok szkolny), jeśli na daną chwilę nie wiadomo, czy będą takie godziny uruchomione? (np.rodzice uczniów nie wyrażają zgody na udział w wdżr)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe