Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badania sanitarno - epidemiologiczne. Bardzo proszę o informację (i podstawę prawną) dotyczącą ważności w/w badań pracowników, którzy w dokumentacji (tzw. książeczki sanepidowskie) mają wpis: termin następnego badania - bezterminowo. Czy w tej sytuacji należy wysłać pracownika na badania w sytuacji podejrzenia o chorobę zakaźną, po przebytej chorobie zakaźnej itp., czy w związku ze zmianą przepisów (orzeczenie lekarskie zamiast wpisu do przedmiotowej książeczki) zmieniła się także terminowość badań i wszystkich pracowników "bezterminowych" należy skierować na badanie?
Przepisy nie określają „terminu ważności” takiego badania, a więc przede wszystkim określa go lekarz i może wydać zaświadczenie na czas nieokreślony (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U. z 2018 r., poz. 151). Z kolei podejrzenie choroby zakaźnej lub jej przebycie mogą świadczyć o tym, że takie badanie mogło stracić aktualność i pracownik powinien na nie zostać skierowany przez powiatowego inspektora sanitarnego (art. 6 ust. 1 pkt 1 i 3 w zw. z ust. 2 pkt 1 ww. ustawy); w razie braku takiego skierowania zalecane jest, aby wydał je pracodawca z powodu wątpliwości co do zachowania aktualności przez ostatnie zaświadczenie lekarskie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może odmówić opieki nad samorządem uczniowskim? (jeśli zostanie wybrany w drodze wyborów przez uczniów)
- Czy nauczycielowi, który przechodzi z przedszkola do szkoły i ma ciągłość w zatrudnieniu bez ani 1 dnia przerwy możemy uznać aktualne szkolenie BHP z przedszkola oraz badania lekarskie? Co z informacją z KRK – czy musi mieć aktualną czy może być ta z przedszkola?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły w dniu 18 maja 2017 r. poinformował na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy ze względu na zmiany organizacyjne wynikające ze zmniejszenia liczby oddziałów. W jakim dniu mija 5 dniowy termin zgłoszenia na piśmie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń zgodnie z art. 38 par. 2 kodeksu pracy? Czy sobota i niedziela jest liczona do 5 dni, o których mowa powyżej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej, który od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. pełni obowiązki nauczyciela oddziału sześciolatków (cały etat), a od 01.09.2019 r. będzie nauczycielem klasy I (w wymiarze całego etatu). Jest to nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na zasadzie mianowania. W bieżącym roku nie korzystał z urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe