Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może żądać zaświadczenia z KRK od nauczyciela zatrudnionego w szkole/przedszkolu w którego aktach takiego dokumentu brak? Czy pracownik obsługi lub administracji w szkole/przedszkolu w myśl obowiązujących przepisów powinien przedstawić zaświadczenie z KRK? Czy przepisy w najbliższym czasie mają ulec zmianie w tej kwestii?
Zgodnie z art. 10 ust. 5 pkt 4 i ust. 8 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunku niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. W celu potwierdzenia spełniania tego warunku nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest zobowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego, z wyjątkiem przypadku gdy z nauczycielem jest nawiązywany kolejny stosunek pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Przepis ten został wprowadzony ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 145, poz. 917), który wszedł w życie 23 sierpnia 2008 r. W zależności od tej daty ocenia się możliwość uzupełnienia dokumentacji kadrowej nauczyciela. Od nauczycieli zatrudnionych przed tą datą nie można żądać zaświadczenia o niekaralności bowiem w momencie, w którym nawiązany był stosunek pracy nie było takiego ustawowego obowiązku. W stosunku do nauczycieli zatrudnionych po tej dacie, jeżeli strony stosunku pracy nie zrealizowały tego obowiązku, istotne jest to, aby taki dokument znalazł się aktach. Z wnioskiem o udzielenie informacji może wystąpić sam zainteresowany albo dyrektor szkoły, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 1068) – prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w Rejestrze, przysługuje pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
W świetle ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530) pracownikiem samorządowym może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych. W przypadku pracowników administracji i obsługi nie jest wymagana niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie, ani również nie ma wymogu przedłożenia informacji z KRK na potwierdzenie pełni praw publicznych. W takim przypadku dyrektor szkoły może jedynie żądać od pracownika oświadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do lat pracy wlicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło?
- W roku 2012 nauczycielka naszej szkoły przeszła na emeryturę, wypłacono odprawę, ale jest zatrudniona do 31.08.2016. Jeżeli będzie chciała rozwiązać umowę wcześniej czy zastosować okres wypowiedzenia 3-miesięczny? Umowa zawarta na czas określony, ale pracownikiem jest od 30 lat.Czy jeżeli skróci czas pracy (nie dotrzyma terminu 31.08.2016r) to należy się odprawa za likwidacje stanowiska pracy i czy w wymiarze 6 miesięcznego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 17 stycznia 2019 r zmarł nasz długoletni pracownik.
Pierwsza żona mu zmarła. 27 grudnia 1995r zawarł drugi związek małżeński ale tylko kościelny (przedstawiono potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego kościelnego).
Ślubu cywilnego nie zawarł.
Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał.
Czy na podstawie okazanego dokumentu zawarcia ślubu kościelnego – mogę wypłacić żonie po zmarłym odprawę pośmiertną, trzynastkę, wynagrodzenie za część miesiąca, ekwiwalent urlopowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 21 mówi, że pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy, czy jeśli pracownicy mają takie szkolenie z 2016 roku to mają obowiązek ponownego szkolenia ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor którego burmistrz po dołączeniu do szkoły zwolnił z godzin dydaktycznych może mieć zaplanowane godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe