Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej (placówka nieferyjna), w której odbywają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania dla uczestników w wieku 3-23 lat, musi kierować wszystkich pracowników (administracyjnych, obsługi, nauczycieli) na badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy pracownik placówki oświatowo-wychowawczej może być dopuszczony do pracy jeżeli jest brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1284), osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym. Pracodawca ma obowiązek skierować pracowników przyjmowanych do pracy na badania sanitarno-epidemiologiczne (art. 6 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy). W związku z tym dyrektor placówki musi ocenić, na jakich stanowiskach pracownicy, z uwagi na kontakt z uczestnikami zajęć, pracują w warunkach umożliwiających przenoszenie zakażeń lub chorób zakaźnych. Z pewnością dotyczy to co najmniej nauczycieli, pracowników niepedagogicznych mających kontakt z żywnością lub pomagających uczestnikom zajęć w czynnościach higienicznych, natomiast oceny sytuacji pozostałych pracowników musi dokonać samodzielnie dyrektor lub może zasięgnąć opinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej, opisując warunki pracy na poszczególnych innych stanowiskach. W sytuacji, gdy któraś osoba nie posiada wykonanych badań, a powinna je mieć, dopuszczenie jej do pracy mogłoby zostać uznane za naruszenie podstawowego obowiązku organu prowadzącego i dyrektora w zakresie zapewnienia warunków bhp pobytu uczestników zajęć w placówce zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielowi - logopedzie, zatrudnionemu na podstawie umowy o prace na czas określony od 20 lutego 2015 do 26 czerwca 2015 w wymiarze 1/25 godz tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany z 6 letnim stażem pracy, który ma ukończone studia mgr z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku filologia polska oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo wychowawczej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć pedagoga szkolnego w gimnazjum ogólnodostępnym.
Jak należy naliczyć wynagrodzenie dla danego nauczyciela jeśli uczy 13 godz. języka polskiego i ma 5 godzin zajęć pedagoga.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Psycholog szkolny był zatrudniony na 1/2 etatu od dnia 01.09.2018-31.08.2019 (umowa na czas określony) oraz od dnia 01.09.2019-31.01.2020 (umowa na czas określony). Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Za rok 2019 psycholog otrzymał urlop za okres odpowiadający feriom letnim i zimowym. W styczniu 2020 r. ferie zimowe wypadały w dniach 13.01.-26.01. Psycholog wykorzystał w tym okresie urlop w wymiarze 14 dni. Mamy wątpliwość dotyczącą świadectwa pracy - jak powinien wygląd zapis o wykorzystanym urlopie? Ile dni wykorzystanego urlopu powinno się wpisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na dwie umowy o pracę na czas nieokreślony jedna 4/20 etatu logopedy w szkole, druga 17/25 nauczyciela w przedszkolu. Czy w obu przypadkach należy jej wypłacać dodatek wiejski w wysokości 10% czy tylko w przypadku zatrudnienia na 17/25 a 4/20 traktować jak osobny stosunek pracy - dodatkowy w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego. Jaka jest procedura postępowania w takich przypadkach? Jak redagować upomnienie? 2) W szkole działa sklepik prowadzony przez samorząd uczniowski. Na kogo powinny być wystawiane faktury za towar zakupiony do sklepiku? Jakie dokumenty obowiązują przy prowadzeniu sklepiku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe