Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można uwzględnienia przy nagrodzie jubileuszowej nauczyciela 5 lat studiów dziennych? Jak te studia są zaliczane w przypadku uprawnień emerytalnych?
Do nagrody jubileuszowej i do uprawnień emerytalnych nie wlicza się okresów nauki. Okresy te są, zgodnie z art. 155 z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) zaliczane jedynie do stażu urlopowego. Zgodnie z tym przepisem do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
5) szkoły policealnej – 6 lat,
6) szkoły wyższej – 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
Do nagrody jubileuszowej wlicza się uczone okresy zatrudnienia i inne o ile przepisy mówią o tym wprost. Tutaj takiego wskazania nie ma. Na mocy odrębnych przepisów w nagrodzie jubileuszowej należy uwzględnić następujące okresy:
a) zatrudnienia u pracodawców zagranicznych, jeśli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej,
b) o które skrócono czas wypowiedzenia zwalniając pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie,
c) wykonywania pracy nakładczej pod warunkiem uzyskiwania co najmniej 50% obowiązującego w tym czasie minimalnego wynagrodzenia,
d) pobierania zasiłku dla bezrobotnych (tylko pobierania zasiłku; nie uwzględnia się okresów pozostawania w rejestrze bezrobotnych bez prawa do zasiłku), oraz stypendiów w trakcie szkoleń i stażu pracowniczego absolwentów,
e) odbywania służby wojskowej,
f) pracy w gospodarstwie rolnym:
– własnym lub małżonka,
– po ukończeniu 16 roku życia, a przypadające przed 1 stycznia 1983 r. prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
– przypadające po 31 grudnia 1982 r., w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
g) pracy wykonywanej przez skazanego w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, przy czym w odniesieniu do pracy wykonywanej przed 1 września 1998 r., pod warunkiem, że była ona wykonywana w wymiarze nie niższym niż połowa wymiaru obowiązującego pracownika w danym zawodzie,
h) działalności kombatanckiej, działalności zrównanej z kombatancką oraz podlegania represjom wojennym oraz okresu powojennego,
i) pobierania stypendiów sportowych,
j) pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego po ustaniu stosunku pracy z powodu
upadłości albo likwidacji pracodawcy przez pracownicę w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego,
k) pobierania zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich i świadczenia rehabilitacyjnego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
l) urlopu wychowawczego.
Okres studiów nie jest także wliczany do emerytury, bo żaden przepis tego wprost nie wskazał.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- KONTYNUACJA PYTANIA: Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Na podstawie art. 68 ust. 1 KN nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn, na swój wniosek. Dyrektor może, ale nie musi uwzględnić tego wniosku, ani też nie ma obowiązku uzasadniania swojego stanowiska. Wytyczną w tym zakresie zawiera § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5, zgodnie z którym urlop udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Jeśli nauczyciel nie otrzyma urlopu bezpłatnego, może zostać zwolniony np. w trybie porozumienia stron.
ODPOWIEDZIELIŚCIE PAŃSTWO Z KARTY NAUCZYCIELA, A CZY MOGĘ ZASTOSOWAĆ Art. 174. § 1 KODEKSU PRACY DLA NAUCZYCIELA ? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole ponadpodstawowej mogę zatrudnić cudzoziemca na stanowisku nauczyciela native spikera pochodzącego z UE. Studia ukończył w kraju UE, w którym pracował jako nauczyciel. Obecnie mieszka w Polsce.
Czy takiego nauczyciela mogę zatrudnić z KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w placówce nieferyjnej musi wykorzystać urlop w ciągłości 20 dni kalendarzowych? Czy może wykorzystać urlop w krótszym czasie, ze względów organizacyjnych placówki (przedszkole)? Czy czas wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ma wpływ na otrzymanie świadczenia urlopowego z ZFŚS?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy administracji i obsługi złożyli pismo do dyrektora odnośnie podwyżek, zapisu w umowie o pracę w warunkach szkodliwych ze względu na hałas w przedszkolu, przywrócenie premii. Ile dni ma na odpowiedź dyrektor przedszkola. W jaki sposób do tego podejść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe