Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rada rodziców Młodzieżowego Domu Kultury (placówka oświatowo-wychowawcza) powinna posiadać numer NIP?
Rada rodziców nie może posiadać własnego numeru NIP. Rada rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów, jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty i nie jest samodzielną, odrębną od placówki jednostką organizacyjną. W konsekwencji nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, z powodu braku osobowości prawnej, zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900; pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 25.06.2008 r., ILPB3/423-198/08-2/MM).
Rada rodziców jako organ szkoły nie może być podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570). Ponieważ rada rodziców nie jest podatnikiem, podmiotem gospodarczym, ani podmiotem odrębnym od placówki, nie podlega obowiązkowi ewidencyjnemu oraz nie ma podstawy prawnej do nadania jej numeru identyfikacji podatkowej (NIP) odrębnego od placówki według ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r., poz. 250).
Taki pogląd potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25 maja 2010 r., ILPP1/443-232/10-5/BD oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 sierpnia 2014 r., IBPP1/443-530/14/ES.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Fundacja prowadzi przedszkole niepubliczne. Chcą utworzyć drugie przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych w tym samym budynku co pierwsze, jako działalność gospodarczą. Czy potrzebują osobną dokumentację (odbiory, sanepid itp) czy mogą wykorzystać dokumenty z pierwszej placówki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi placówki oświatowej, będącego nauczycielem (nieferyjnej), przysługuje prawo wykorzystania dnia wolnego lub dodatkowego wynagrodzenia (zgodnie z art.42 KN )za opiekę nad wychowankami, czyli pracę w sobotę i niedzielę, w ramach udziału z uczniami w Międzynarodowym Konkursie, trwającego przez osiem dni? Czy organ prowadzący ma prawo odmówić dni wolnych za wykonywaną pracę w dniach wolnych? Jakie są kompetencje organu prowadzącego w sprawie udzielania delegacji na wyjazd służbowy dyrektora, związanego z wykonywaniem obowiązków dydaktyczno - wychowawczych, wynikających ze statutu placówki oświatowej? Czy organ prowadzący może odmówić dyrektorowi zwrotu diety za delegację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szanowny Ekspercie, mam wątpliwości do odpowiedzi na pytanie-Czy można przyjąć dziecko do szkoły masowej (gimnazjum, do klasy III) ze szkoły specjalnej z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (lekkie upośledzenie umysłowe) na prośbę rodziców?
Tak, można. Szczegółowe warunki powinien opisywać statut szkoły .
Moim zdaniem- odpowiedź brzmi-"musi".I nie statut, ale ustawa o systemie oświaty z 1991, gdzie wyraźnie jest napisane,że uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ma prawo realizować obowiązek szkolny w szkole ogólnodostępnej.Chyba to nie statut reguluje.A może ja się mylę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy dzieci pozostawionych w klasie pierwszej i drugiej (zgodnie z przepisami przejściowymi dotyczącymi roku szkolnego 2015.2016) na wniosek rodziców. Co tym dzieciom wpisać w arkuszu ocen?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W gminie działa organizacja ZNP. Zgodnie z przepisami, wszyscy pracodawcy składają się na wynagrodzenie prezesa, zatrudnionego w jednej ze szkół. Okazuje się, że jedna z moich nauczycielek – zatrudniona na część etatu u mnie, a na cały etat w innej szkole jest członkiem ZNP. Który pracodawca ponosi koszty związane z wynagradzaniem prezesa? Czy obie szkoły będą proporcjonalnie obciążone tymi kosztami? W takiej sytuacji za jednego członka ZNP płaci się dwa razy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe