Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja rozwojowa w formie dysleksji, dysortografii, dysgrafii, dyskalkulii). Zajęcia te prowadzi terapeuta pedagogiczny mający do tego odpowiednie kwalifikacje – zgodnie ze wskazaniami § 27 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej (Dz. U. z 25 sierpnia 2017 poz. 1591). Jeśli pedagog szkolny posiada takie dodatkowe kwalifikacje terapeuty pedagogicznego – to prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach swojego pensum albowiem stanowią one formę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli takich kwalifikacji nie ma – to w ogóle nie może tych zajęć prowadzić.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Dyrektor musi wręczyć nauczycielowi informację o zmniejszeniu etatu od nowego roku szkolnego. Proszę o aktualną podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam zniżkę - 5 godzin. Uczę przyrody - 2 godziny. Czy mogę uzupełnić brakujące 3 godziny do zniżki godzin o zajęcia w świetlicy lub zajęcia pozalekcyjne (np.: SKS)? Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo wyliczyć okres urlopu wychowawczego. Interesuje mnie zapis, iż urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 ok życia. Pracownica urodziła dziecko 11.02.2013 r. dnia 26 sierpnia 2016 r złożyła wniosek o urlop wychowawczy na 35 miesięcy. Do kiedy może wziąć urlop wychowawczy jak prawidłowo wyliczyć dzień i miesiąc zakończenia urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu MEN ws. warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest mowa o tym, że wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). W związku z tym, czy wypoczynkiem jest jednodniowa wyjazdowa wycieczka do kina lub turniej szachowy, lub turniej siatkarski organizowany na terenie szkoły w czasie ferii? Od nauczyciela - kierownika powyższych form wypoczynku w czasie ferii wymagane są odpowiednie kwalifikacje, natomiast te same formy organizowane w czasie zajęć szkolnych, nie w ferie, nie nakładają na kierownika posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku. Czy tak jest? Nasi nauczyciele, którzy takiego kursu nie ukończyli, w ciągu roku szkolnego organizują wycieczki wyjazdowe, turnieje, itp.i pełnią w nich rolę kierownika. Ci sami nauczyciele nie mają prawa być kierownikami ww. form tylko dlatego, że odbywają się one w ferie? I jeszcze jedno pytanie: Czy w przypadku ww. form obowiązuje liczba uczestników przypadająca na jednego opiekuna taka, jak w rozporządzeniu, czy dyrektor o tym decyduje? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe