Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 21 listopada 2023 r. nauczycielowi kończy się urlop rodzicielski. Od dnia 23 listopada 2023 r. chce skorzystać z urlopu uzupełniającego za rok 2022 i 2023.
- Czy urlop uzupełniający byłby w terminie od 23 listopada 2023 r. do 28 lutego 2024 r.? W roku 2022 r. skorzystał z ferii zimowych. Po urlopie uzupełniającym nauczyciel chce iść na urlop wychowawczy.
- Czy powinien w takiej sytuacji wykorzystać jeszcze z urlopu za czas ferii w 2024 r.?
- Czy jeżeli nauczyciel planuje powrót do pracy od 1 września 2024 r., to czy w związku z tym do kiedy powinien trwać urlop wychowawczy?
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.).
Stosownie do art. 66 ust. 1 KN w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel nabywał prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2022 r. i 2023 r. odpowiednio z dniem 1 stycznia 2022 r. i 1 stycznia 2023 r. W roku 2022 nauczyciel korzystał z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych, ale nie korzystał z ferii letnich. Za rok 2022 r. nauczycielowi należy się urlop wypoczynkowy uzupełniający w wymiarze 6 tygodni, za rok 2023 - 8 tygodni. Łącznie 14 tygodni urlopu uzupełniającego, który pracownik zacznie 22 listopada 2023 r. i skończy 28 lutego 2024 r.
Na podstawie art. 65 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym 2024 r. nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2024 r. Wskazane by było wykorzystanie przez niego urlopu wypoczynkowego za rok 2024 w czasie ferii zimowych i ewentualne udzielenie pozostałej części urlopu zaległego z lat 2022 i 2023 po feriach zimowych.
Zgodnie z art. 67c ust. 2 KN nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych. Skoro zatem za rok 2024 r. nauczyciel nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i w tym samym roku rozpocznie korzystanie z urlopu wychowawczego i jednocześnie w tym samym roku planuje powrót do pracy, to urlop wychowawczy powinien się kończyć z dniem 21 czerwca 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany ma umowę o pracę na zastępstwo na część etatu (biblioteka) do końca października 2019 r. Jednocześnie realizuje godziny z projektu finansowane zgodnie z art. 35a KN. Planuję zatrudnienie nauczyciela od dnia 1 listopada tylko na 4 h zajeć projektu unijnego (kontynuacja projektu) - n-l nie będzie miał w szkole innych zajęć dydaktycznych. Jaką kwotę wynagrodzenia należy napisać w umowie o pracę? Jaka będzie podstawa prawna zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły od kwietnia 2013 roku. Po przeprowadzonej kontroli dokumentacji kadrowej stwierdziłam brak aktów mianowania ( zatrudnienie na podstawie mianowania) w teczkach akt osobowych nauczycieli. Jestem w trakcie przygotowywania brakującej dokumentacji. Czy prawidłowy będzie zapis: Na podstawie art. 11 w związku z art. 10 ust. 1 i 5 oraz art. 13 -15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 Nr 97, poz. 674, z póź. zm.) mianuję
Panią/Pana z dniem 15.05.2013 na stanowisko NAUCZYCIELA. ( czy należy tu sprecyzować np. nauczyciela matematyki)
Data 15.05.2013 roku została zakwestionowana przez jednego z nauczycieli gdyż twierdzi on, że jest zatrudniony od np. 1992 r. i zatrudnienie na podstawie mianowania powinno zawierać datę kiedy ten akt powinien być przyznany - zgodnie z posiadaną dokumentacją np. uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w roku 2005.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o doprecyzowanie odpowiedzi. W pierwszej części napisaliście, że są to godziny płatne, a w końcowej części że niepłatne. Nie rozumiem tego. Czy możecie mi to doprecyzować. Dziękuję za dotychczasową odpowiedz i proszę o następną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po spełnieniu wymogów może odejść na emeryturę w połowie miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 1999 r. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową, skoro gimnazjum z dniem 31 sierpnia 2019 r. ulega wygaszeniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe