Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziewczyna była na praktyce 6 miesięcy. Później została zatrudniona na umowę na czas określony na 1 miesiąc, kolejna, druga umowa jest na czas określony od 1 października do 31 grudnia 2023 r. Teraz potrzebna będzie trzecia umowa, ale też chcemy zawrzeć ją na czas określony. Czy tak można zrobić czy może lepiej sporządzić aneks do drugiej umowy i wydłużyć termin i zwiększenie etatu?
W świetle art. 16 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 530) stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. W przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, w jednostkach, o których mowa w art. 2, umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Zakładając, że pracownik nie jest zatrudniony na stanowisku urzędniczym, tylko na stanowisku pomocniczym i obsługi, to zastosowanie znajdą przepisy art. 251 Kodeksu pracy. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony.
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Uwzględniając powyższe uregulowania należy stwierdzić, że niezależnie od tego czy zostanie zawarta trzecia umowa o pracę na czas określony, z datą obowiązywania od 1 stycznia 2024 czy też zostanie zawarty aneks do drugiej umowy, który zmieni datę końcową obowiązywania umowy z 31 grudnia 2023 r. na inną datę, to przez zastosowanie domniemania z art. 251 KP pracownik będzie pracował w ramach trzeciej umowy o pracę. Wydłużenie przez aneks czasu obowiązywania umowy spowoduje, że w świetle KP od 1 stycznia 2024 r. pracownik będzie miał trzecią umowę o pracę.
Reasumując, od wyboru pracodawcy zależy, którą drogę wybierze. Jeżeli istotne jest to, aby pracownikowi zwiększyć wymiar czasu pracy, to preferowanym rozwiązaniem może być już teraz zawarcie aneksu, a nie czekanie do 1 stycznia 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 31.10.2021 r. pracownikowi obsługi upłynął okres zasiłkowy 182 dni. We wrześniu 2021 r. pracownik złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. 18 listopada otrzymał decyzję odmowną z ZUS. Pracownik poinformował zakład pracy, że się odwołuje od tej decyzji. W jaki sposób udokumentować nieobecność pracownika w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć, ile przysługuje urlopu dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Co z feriami i wakacjami? Szkoła placówka feryjna, a przedszkole nie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.08. 2016r. W związku z organizacją roku szkolnego 2016/2017 zostało wręczone nauczycielowi ograniczenie godzin. W dn. dzisiejszym jednak zamiast wyrażenia zgody lub odmowie, nauczyciel złożył wniosek o udzielenie dwuletniego urlopu bezpłatnego.Czy należy przenieść nauczyciela w stan nieczynny czy udzielić urlopu zgodnie z wnioskiem ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie wychowawczym od 10.2018 do 31.08.2020 r. Obecnie chce rozwiązać umowę o pracę. Co należy napisać w świadectwie pracy w pkt. dotyczącym wykorzystania urlopu wypoczynkowego w związku z tym, iż nie nabył prawa do urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe