Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym sprzątaczkę z Ukrainy która zaczęła pracę w szkole, zgodnie z nowymi przepisami o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich? Czy takie same procedury są z obywatelami Ukrainy którzy przybyli do polski w związku z wojną, jak z obywatelami Polskimi? Z tego co się orientuję RSPTS dotyczy obywateli polskich. Bardzo proszę o pomoc.
Procedury są takie same. Na podstawie art. 21 ust. 1 Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym.Pojęcia pracy lub działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem oraz opieką nad małoletnimi nie zostały zdefiniowane i należy je rozumieć szeroko, gdyż zamiarem ustawodawcy jest zapewnienie szczególnej ochrony małoletnich, gwarantującej, że w toku swojej edukacji i rozwoju do minimum zostanie ograniczony ich kontakt z potencjalnymi sprawcami przestępstw na tle seksualnym. MEiN podkreślił, że obowiązek ten jest konieczny w przypadku zatrudniania lub powierzania jakiejkolwiek działalności, nawet jeśli tylko potencjalnie związana ona być może z edukacją i opieką nad dziećmi. Korzystanie z rejestru jest więc obowiązkowe z mocy prawa dla dyrektora szkoły dla dzieci i młodzieży. Z racji możliwości kontaktu pracowników, w tym niepedagogicznych z małoletnimi uczniami, osoby te powinny zostać sprawdzone przez dyrektora przed przyjęciem do pracy, ponieważ co do zasady ich praca ma związek z edukacją, wychowaniem i opieką nad małoletnimi.Wyjątkowo, jeżeli istnieje pewność, że z uwagi na zakres obowiązków na danym stanowisku jakiś pracownik niepedagogiczny nie będzie miał styczności z uczniami, nie dokonuje się sprawdzenia. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć opinii kuratora oświaty, przedstawiając zakres obowiązków i organizację pracy na danym stanowisku.
Cudzoziemcy dodatkowo muszą przedstawić odrębne zaświadczenia z KRS, ale nawet jeśli są cudzoziemcami- mogą figurować w Rejestrze sprawców seksualnych, jeśli popełnili przęstepstwo w Polsce
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w poniedziałek ma 2 godz. polskiego odpracował te godziny w piątek. Czy w związku z tym, że w poniedziałek nie będzie miał lekcji dyrektor może udzielić mu dnia wolnego od pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Czy zgodne z przepisami prawa jest zawarcie w umowie o pracę z nauczycielem wspomagającym zapisu, że w przypadku gdy dziecko z orzeczeniem odejdzie ze szkoły umowa ulega rozwiązaniu? Umowa będzie podpisana na czas określony - potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2021 r. nauczyciel fizyki podejmuje pierwszą pracę w szkole w wymiarze 4/18 etatu (tylko tyle godzin przedmiotu jest w szkole) i w związku z tym nie może rozpocząć stażu. Godziny fizyki dla niego będą również w kolejnych latach szkolnych. Czy w tym przypadku umowę o pracę należy zawrzeć na jeden rok szkolny, jak z nauczycielem stażystą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi będącemu kierownikiem w placówce wychowania pozaszkolnego (placówce nieferyjnej) zatrudnionego na 30 godzin dydaktycznych-powierzono kierowanie wypoczynkiem (półkolonie) w czasie ferii zimowych. Półkolonie są przewidziane w godz. od 8-16. Czy należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (10 godzin)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe