Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie powinno być pensum nauczycieli, którym powierzono do realizacji:
- nauczyciel A: obowiązki nauczyciela wspomagającego (12 godzin), zajęcia z wychowawcą (1 godzina), zajęcia logopedyczne (4 godziny) oraz zajęcia rewalidacyjne (10 godzin);
- nauczyciel B: obowiązki nauczyciela wspomagającego (10 godzin), obowiązki pedagoga specjalnego (11 godzin) oraz zajęcia rewalidacyjne (5 godzin);
- nauczyciel C: obowiązki nauczyciela wspomagającego (17 godzin), zajęcia rewalidacyjne (8 godzin).
Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi realizującemu w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa się tzw. pensum łączone. Pensum łączone ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa oświatowego nie regulują wielkości wymiaru nauczyciela realizującego zajęcia z rewalidacji. Kierując się stanowiskiem Ministra Edukacji i Nauki z 26 sierpnia 2022 r. można przyjąć, że zajęcia rewalidacyjne przydziela się według pensum obowiązującego dla danego stanowiska pracy, które zajmuje nauczyciel:
1) nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniony dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym (nauczyciel wspomagający) realizuje rewalidację z pensum 20 godzin,
2) pedagog specjalny - realizuje rewalidację z pensum 22 godzin,
3) nauczyciel zajmujący inne stanowisko niż nauczyciel wspomagający albo pedagog specjalny - według pensum właściwego dla jego stanowiska (np. 18).
Zajęcia rewalidacyjne powinny być realizowane w ramach pensum nauczyciela wspomagającego. Oznacza to, że tam gdzie nauczyciel wspomagający ma przydzielone tylko godziny rewalidacji, to nie ma obowiązku ustalania pensum łączonego.
W przypadku C: obowiązki nauczyciela wspomagającego (17 godzin) i zajęcia rewalidacyjne (8 godzin) nauczyciel powinien być zatrudniony w wymiarze 20/20 i dodatkowo powinny być mu przydzielone godziny ponadwymiarowe (5).
W przypadku A: obowiązki nauczyciela wspomagającego (12 godzin), zajęcia rewalidacyjne (10 godzin) oraz zajęcia z wychowawcą (1 godzina) należy rozliczać z pensum nauczyciela wspomagającego. Oznacza to, że nauczyciel będzie zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (20/20) z 3 godzinami ponadwymiarowymi. W związku z realizacją zajęć logopedycznych (4 godziny) należy liczyć te godziny z pensum 22. Pensum stanowisk nauczyciela wynosi: 23/20 oraz 4/22. Łączna liczba godzin:27. Suma części etatów: 23/20 (1,15) + 4/22(0,1818)= 1,3318. Dzielimy liczbę godzin przez sumę części etatów: 27: 1,3318= 20,27, w zaokrągleniu 20. Pensum łączone nauczyciela to 20.
W przypadku B: obowiązki nauczyciela wspomagającego (10 godzin) oraz zajęcia rewalidacyjne (5 godzin) należy rozliczać z pensum nauczyciela wspomagającego - 15/20. W związku z realizacją obowiązków pedagoga specjalnego (11 godziny) należy liczyć te godziny z pensum 22. Pensum stanowisk nauczyciela wynosi: 15/20 oraz 11/22. Łączna liczba godzin:26. Suma części etatów: 15/20 (0,75) + 11/22(0,5) = 1,25. Dzielimy liczbę godzin przez sumę części etatów: 26: 1,25 = 20,8, w zaokrągleniu 21. Pensum łączone nauczyciela to 21.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecnie jesteśmy gimnazjum, a od 01.09.17 r. jednostka nasza będzie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała nadająca Akt założycielski szkoły i statut będzie podjęta we wrześniu (pod koniec). Kiedy mamy dokonać zmian REGON, NIP, w ZUS i u wszystkich kontrahentów? Myślę, że gdy będzie akt założycielski, ale jak do tego czasu mamy funkcjonować? Pracownicy dostali informację, że od 01.09.17 stają się pracownikami szkoły podstawowej, więc kto 01.09.17 płaci im wynagrodzenia, gimnazjum czy szkoła podstawowa, jakich pieczątek używać?
- Ostatnio ukazało się pytanie na Państwa portalu dotyczące pensum uśrednionego proszę o informację dlaczego ten nauczyciel został potraktowany jako specjalista (otrzymał tylko 4 godziny zajęć rewalidacyjnych)? Z przydziału nie wynika, że to pedagog, logopeda, terapeuta, doradca zawodowy, psycholog, którego pensum to 22? Moim zdaniem zajęcia rewalidacji powinny być policzone w tym przypadku z pensum 18. Poniżej wcześniej zadane pytanie:
Nauczyciel zatrudniony na etacie świetlicy, pensum 26/26 otrzymuje 4 godziny zajęć rewalidacyjnych oraz 5 godzin języka polskiego. Jakie będzie jego pensum?
Na podstawie art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Pytanie nie zawiera informacji wystarczających do wyliczenia wymiaru tzw. pensum łączonego nauczyciela, ponieważ nie podano, jaki wymiar pensum obowiązuje na stanowisku nauczyciela – specjalisty, na którym powierzono prowadzenie zajęć rewalidacyjnych zgodnie z uchwałą organu prowadzącego podjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91d pkt 1 KN. O ile został on określony na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 22 godzin dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, wyliczenie jest następujące: (26 + 4 + 5) / (1 + 0,18 + 0,28) = 23,97 godzin zaokrąglonych w górę do 24 godzin; nauczyciel w takiej sytuacji realizuje pensum łączone wynoszące 24 godziny i 11 godzin ponadwymiarowych. Powyższe wyliczenia należy skorygować, jeśli organ prowadzący uchwalił inny wymiar pensum na stanowisku nauczyciela – specjalisty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczyciela przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.06.2016r do 27.09.2016r/ciąża/ od 28.09.2016r do 14.02.2017urlop macierzyński; od 15.02.17r do 01.08.2017r urlop rodzicielski. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się w/w nauczycielce i czy są uwarunkowania prawne w jakiej ilości dni jednorazowo może pójść na urlop i do kiedy musi wykorzystać urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony u dwóch pracodawców samorządowych równocześnie. Ma wcześniej zakończony okres zatrudnienia wynoszący 35 lat, w trakcie którego podejmował dodatkowe zatrudnienia w łącznym wymiarze 1 rok 1 miesiąc 7 dni. Jedną z placówek wskazał jako zatrudnienie podstawowe. W dodatkowym był zatrudniony 4 miesiące. Czy okresy zatrudnienia zakończone należy zaliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość dodatku za wysługę lat u obydwu pracodawców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1995 roku otrzymał tytuł nauczyciela mianowanego, jest magistrem historii oraz ma ukończone studium nauczycielskie z muzyki może nauczać zarówno historii jak i muzyki w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe