Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zatrudnionego w szkole niepublicznej wicedyrektora, a ja jestem dyrektorem. Czy ustanowiona kwota dla dyrektorów stanowi jedną kwotę w podziale na wice i dyrektora, czy dyrektor otrzymuje ustanowioną kwotę a z-ca już jakąś inną?
W pytaniu nie wskazano, jakiej „kwoty ustanowionej dla dyrektorów” dotyczy problematyczne zagadnienie. Zakładając, że chodzi o wysokość wynagrodzenia, jaka może zostać sfinansowana z dotacji samorządowej dla niepublicznej szkoły, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a) i aa) ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17, roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w szkole w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy nie może przekroczyć wysokości 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w samorządowej szkole, które wynosi 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Limit ten dotyczy także dyrektora niepublicznej szkoły, którym jest osoba fizyczna będąca jej organem prowadzącym lub innych osób wykonujących zadania w ramach umów cywilnoprawnych. Wynika z tego, że powyższy limit wynagrodzenia finansowanego z dotacji samorządowej dla niepublicznej szkoły dotyczy tylko jednej osoby wykonującej pracę w tej szkole – np. dyrektora, wicedyrektora, nauczyciela, itd. W przypadku funkcjonowania w szkole stanowiska dyrektora oraz jego zastępcy, maksymalny limit wydatków z dotacji na wynagrodzenie, określony w wysokości 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, nie jest dzielony na dyrektora i jego zastępcę. Jeżeli natomiast pytanie dotyczy innego zagadnienia, uzupełnienie odpowiedzi będzie możliwe po doprecyzowaniu, jakiej „kwoty dla dyrektorów” dotyczy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba która ukończyła studia I stopnia na kierunku pedagogika opiekunczo-wychowawcza i hospicyjna, oraz studia magisterskie na kierunku praca z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych moze byc zatrudniona w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym na stanowisku nauczyciela, prowadzac zajęcia z dziecmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami lub z dziecmi z niepełnosprawnościa intelektualna w stopniu głębokim?
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję na stanowisku wicedyrektora w Bursie. Dziś dowiedziałam się że od 1 października mam przychodzić do pracy na 8 godzin dziennie. Do tej pory pracowałam 30 godzin, bo tak wynosi pensum. Proszę o podstawę prawną dotyczącą czasu pracy wychowawcy, który pełni obowiązki wicedyrektora.Ta zmiana dotyczy tylko mojej osoby, bo wychowawcy podobno przygotowują się do zajęć, więc pracują 30 godz. Mam też swoje wakacje dzielić z dyrektorem na pół, bo musi ktoś w tym okresie być w placówce. Z tego co się orientuje 8 tyg.to minimum jakie mi się należy w ciągu roku, pomimo, że wychowawcy mają ok.10/11 tyg.,ale podobno ja nie muszę mieć tych 8 tyg.urlopu. Proszę o konkretną prawną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Kodeksu Pracy w wymiarze 11/22 z dniem 01.09.2013 będzie zatrudniony w wymiarze 8/22 w Niepublicznej Szkole Podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej.
Czy o tej zmianie należy powiadomić nauczyciela do 31 maja 2013 r. na piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole podstawowej uczniowie kl. I- III w ramach edukacji zdrowotnej mają 1 godzinę nauki pływania. Czy do klasy liczącej ponad 15 uczniów oprócz instruktora pływania może być zatrudniona osoba mgr wychowania fizycznego bez uprawnień instruktora pływania? Czy dyplom ukończenia studiów z zakresu wychowania fizycznego dają mu uprawnienia do prowadzenia nauki pływania na basenie w ramach wychowania fizycznego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe