Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie art. 10 pkt 7 KN, na czas określony.
1. Umowa kończy się 31 sierpnia i wówczas kończymy współpracę z nauczycielem. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy w miejscu przeznaczonym na przyczynę rozwiązania stosunku pracy?
2. Czy jeśli jest to nauczyciel kontraktowy lub początkujący podstawa prawna się zmienia?
3. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w sposób wskazany we wstępie, na własną prośbę skraca umowę składając wypowiedzenie. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy?
Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta.
Skoro umowa z nauczycielem była umową na czas określony, w świadectwie wpisujemy właśnie taka podstawę zakończenia umowy. Nie ma tu znaczenia, czy był to nauczyciel dyplomowany, czy kontraktowy, albo początkujący.
Jeśli zaś nauczyciel złożył wypowiedzenie, to po umowa i tak się rozwiązała 31 sierpnia zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 KN, a jeśli było to porozumienie stron, to podstawą rozwiązania umowy był art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Księgowa bez zgody i podpisu dyrektora szkoły wypłaciła sobie odprawę emerytalną. Kontrola przeprowadzona na prośbę dyrektora udowodniła, że takie zdarzenie miało miejsce. Kobieta została zwolniona z pracy dyscyplinarnie i musiała oddać odprawę. Następnie toczyły się sprawy w sądzie, które nie przywróciły jej do pracy. Czy taka osoba w momencie uzyskania praw emerytalnych staje się emerytem szkoły z której została dyscyplinarnie zwolniona? Ona twierdzi, że tak i próbuje ubiegać się o to, żeby objąć ją opieką w ramach funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podczas ferii zimowych organizowane są zajęcia dla uczniów poza szkołą organizowane przez MGOK, są to zajęcia wyjazdowe. Co roku nauczyciele nieodpłatnie sprawują opiekę podczas wyjazdów (kino, basen itp.) Czy taka opieka jest zgodna z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób - przede wszystkim z jaką datą, przekształcić nauczycielom mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania, w następujących przypadkach: 1. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony, a po upływie czasu na który była zawarta, zawarto następną na czas nieokreślony. Przykład: Umowa zawarta z pracownikiem w dniu 26.08.2010 na czas określony od 01.09.2010 do 31.08.2011. Po tym okresie umowa zawarta w dniu 19.08.2011 na czas nieokreślony od 01.09.2011. 2. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony (w pełnym wymiarze), a po upływie czasu na który była zawarta, kolejną (w pełnym wymiarze). Nie ma umowy na czas nieokreślony - czy jest to sytuacja dopuszczalna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową. Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie do tego dziecka nauczyciela, w celu współorganizowania kształcenia specjalnego (nauczyciela wspomagającego). Z jakiego zakresu pedagogiki specjalnej powinien posiadać kwalifikacje ten nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2019 r. We wrześniu przebywał na urlopie bezpłatnym przez 6 dni. Czy nabywa prawo do trzynastki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe