Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel Nauczania Wczesnoszkolnego chce się zwolnić z pracy, napisał wypowiedzenie za porozumieniem stron w dniu 01.02.2017 roku (dyrektor wyraził zgodę na zwolnienie). Wypowiedzenie musi obejmować trzy miesiące więc nauczyciel pracowałby do końca kwietnia 2017 roku. W dniu 06.02.2017 roku przyniósł zwolnienie lekarskie od dnia 06.02.2017 do dnia 17.02.2017 roku. Czy o te dni zwolnienia przedłuża się nauczyciela okres wypowiedzenia?
Z pytania wynika, że nauczyciel zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, na które dyrektor się zgodził i że strony wspólnie ustaliły zakończenie zatrudnienia z dniem 30 kwietnia 2017 r. W związku z tym zwolnienie lekarskie nie przedłuża okresu zatrudnienia (art. 30 § 1 pkt 1 KP). Gdyby natomiast dyrektor nie zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia, wówczas termin wypowiedzenia musi objąć trzy pełne miesiące kalendarzowe z końcem miesiąca, co oznaczałoby, że nauczyciel byłby zatrudniony do dnia 31 maja 2017 r. bez względu na ewentualne zwolnienia lekarskie w tym czasie (art. 30 § 1 pkt 2 i § 21 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę w czasie zajęć lekcyjnych. Jeden z nauczycieli opiekunów ma zaplanowaną w tym czasie przerwę między lekcjami – tzw. okienko. Jak należy potraktować tę godzinę i wynagrodzenie za nią? Czy praca w tym czasie wynika z realizacji zadań statutowych szkoły i mieści się to w 40-godzinnym okresie pracy? Jak należy potraktować okienko nauczyciela pozostającego w czasie wycieczki szkolnej w placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 01.09.2020 r. zatrudniliśmy, na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, nauczyciela mającego pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego – na stanowisku nauczyciel kontraktowy. W dniu dzisiejszym (01.06.2022 r.) nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia, że nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole od 01.09.2013 r. do 31.08.2020 r. (do chwili zatrudnienie w naszej szkole) na podstawie kodeksu pracy w pełnym wymiarze czasu w charakterze nauczyciela, na czas nieokreślony. Szkoła ta jest powołana przez stowarzyszenie. Nauczyciel jest nadal w niej zatrudniony, choć w chwili zatrudnienia złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest jego głównym miejscem pracy. Nie jesteśmy w posiadaniu świadectwa pracy za okres zatrudnienia w poprzedniej szkole. Czy na podstawie zaświadczenia możemy wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy nauczyciel powinien dostarczyć świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyegzekwować zwrot pożyczek zaciągniętych przez jedną z nauczycielek u koleżanek z pracy? Pożyczki były brane w tajemnicy przed innymi. Sprawa dotyczy ośmiu osób. Proszę o poradę, jak pomóc w takiej sytuacji pracownikom.
- Aktualnie w naszej szkole jest zatrudnionych 6 pań sprzątających, które świadczą pracę w godz. 7-15. Były próby zmiany godzin pracy natomiast bezskuteczne z uwagi na działania związków zawodowych. Aktualnie, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ, GIS dot. organizacji zajęć w szkole i placówce wymagana i konieczna jest dezynfekcja po każdej godzinie lekcyjnej, a w naszej szkole ostatnia lekcja kończy się o 15.15, a zajęcia praktyczne nawet o 17. Czy jest możliwe i w jakim trybie może nastąpić zmiana godzin pracy pań sprzątających? Jeżeli byłoby to zarządzenie dyrektora to zwracam się z prośbą o wzór takowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacać świadczenia z ZFŚS osobie, która została zwolniona z przyczyn ekonomicznych, obecnie przebywa na zasiłku dla bezrobotnych, a później będzie na zasiłku przedemerytalnym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe