Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1211) dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana - rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze dla:
1) szkół podstawowych – do 8 dni;
2) liceów ogólnokształcących – do 10 dni;
3) techników, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego – do 10 dni;
4) szkół specjalnych przysposabiających do pracy – do 4 dni.
Przedmiotowy przepis nie daje podstawy do ustalenia dni wolnych od zajęć dydaktyczno – wychowawczych w przedszkolu. Przedszkole funkcjonujące w ramach zespołu szkolno – przedszkolnego powinno w dzień wolny od zajęć dla szkoły podstawowej pracować normalnie. Godziny zaplanowanych zajęć powinny być zrealizowane. Nauczyciel religii tego dnia powinien być w pracy.
W świetle art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) nauczyciele albo realizują urlop wypoczynkowy w czasie ferii szkolnych w wymiarze odpowiadającemu okresowi ferii albo są uprawnieni do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych. Stosownie do art. 64 ust. 3 KN nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły, o której mowa w ust. 1 (tj. szkoły, w której organizacji są przewidziane ferie zimowe i letnie), oraz szkoły, o której mowa w ust. 3 (tj. szkoły, w której organizacji nie są przewidziane ferie zimowe i letnie), przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, o której mowa w ust. 1 (tj. szkoły feryjnej). Nauczyciel realizuje w przedszkolu 6 godzin, a w szkole realizuje godzin 4, co oznacza, że więcej godzin realizuje w przedszkolu i jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego udzielanego na zasadach wskazanych w art. 64 ust. 3 KN, czyli do 35 dni urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła dziecko w grudniu 2013 roku. Do 2 XII 2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Następnie od 3 XII 2014 do 10.03 2015 przebywa na urlopie uzupełniającym za 2013 i 2014 rok. Od 11 03. 2015 chce wziąc urlop wychowawczy i wrócić do pracy od 1 września 2015. Do kiedy powinna wziąć urlop wychowawczy do 31. 08.2015 i dopiero odbierać urlop wypoczynkowy co jest niekorzystne z punku organizacyjnego dla szkoły, czy może do końca zajęć w czerwcu 2015 i w jakim wymiarze przysługuje jej urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania wstępne. Od 1 września będziemy zatrudniać nauczyciela - pedagoga. Nauczyciel ten posiada aktualne orzeczenie lekarskie (z poprzedniej placówki, z którą stosunek pracy zostaje rozwiązany) od lekarza medycyny pracy - wydane na podstawie skierowania na badania wstępne, ze wskazaniem, że podejmuje pracę na stanowisku nauczyciela wychowawcy świetlicy. Czy zatrudniając go jako nauczyciela - psychologa możemy skorzystać z orzeczenia, o którym mowa wyżej (orzeczenie + skierowanie na badania) czy jednak należy go wysłać do lekarza medycyny pracy? Proszę także o informację czy każdego nowo zatrudnianego nauczyciela należy kierować na badania sanitarno - epidemiologiczne (szkoła podstawowa, praca z dziećmi powyżej 6 r. ż.)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor publicznej szkoły podstawowej ma obowiązek zapewnić to samo stanowisko pracy nauczycielowi powracającemu z urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczyciel dyplomowany jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela matematyki na zasadzie mianowania. Z uwagi na sytuację, że powrót nauczyciela z w/w urlopu przypada -w trakcie roku szkolnego tj. 01.04.2025r. Dyrektor aby nie zaburzać organizacji pracy szkoły , chciałby aby do końca roku szkolnego przydzielić wracającemu nauczycielowi godziny pracy w świetlicy szkolnej lub
w bibliotece szkolnej. Czy dyrektor może przydzielić czasowo nauczycielowi w/w obowiązki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zakres czynności i obowiązków nauczycieli (nie chodzi o przydział liczby godzin) należy dać nauczycielowi jednorazowo (w momencie przyjęcia do pracy), czy musi ten zakres być odnawiany na początku każdego roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał naganę dyrektora szkoły za postępowanie niegodne pełnionej funkcji. Jest chroniony przez związek zawodowy do 2018r. Czy o otrzymaniu nagany powinienem zawiadomić związek. Czy w związku z naganą mogę planować obniżenie liczby godzin i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe