Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Stosownie do art. 73 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Z uwagi na fakt, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma zapewniony źródło dochodu, jest zakazane podejmowania działalności zarobkowej. Celem urlopu jest przeprowadzenie zaleconego leczenia, a podejmowanie działalności zarobkowej utrudnia lub wręcz niweluje realizację tego celu. Podkreślenia wymaga, że podejmowania albo kontynuacja działalności zarobkowej jest podstawą do odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jednocześnie należy pamiętać, że zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy jest warunkiem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Zatrudnienie na część etatu oznacza, że w danej szkole nauczyciel nie korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Z formalnego punktu widzenia, to w interesie nauczyciela powinno być uregulowanie sytuacji w szkole, w której jest zatrudniony na część etatu. Rozwiązaniem może być skorzystanie przez nauczyciela z urlopu bezpłatnego albo rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. W obu tych przypadkach jest konieczne współdziałanie z nauczycielem. Brak aktywności po stronie nauczyciela tj. kontynuacja zatrudnienia powoduje, że dyrektor szkoły nie może nic zrobić. Jednakże w tej sytuacji to na nauczyciela spadną negatywne konsekwencje w postaci odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel biorący udział w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły zobowiązany jest do odpracowania przepadających w tym czasie zajęć dydaktycznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy nauczyciela, któremu przydzielono nauczanie indywidualne poza miejscowością pracy. Nauczyciel do godziny 12.30 prowadzi zajęcia w szkole. Następnie odbywa podróż służbową w celu realizacji nauczania indywidualnego, które realizowane jest w miejscu zamieszkania nauczyciela. Po zakończonych zajęciach nauczyciel nie wraca do miejsca pracy. Czy z tego tytułu należą się pracownikowi koszty podróży?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- WITAM! CZY PRACOWNIK NIEPEDAGOGICZNY - SPRZĄTACZKA, UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY, STAŻ PRACY 27 LAT, WIEK 62 LATA POWINNA JUŻ ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ (NACISKI WŁ.SAMORZĄDOWYCH)? PRACOWNIK NIE WYRAŻA ZGODY, NIE CHORUJE, NIE MA L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18( w tym 9 g powszechnej nauki pływania)przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021.. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat- zastępstwo, a nie mam godzin wf).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe