Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele, którzy pracują na cały etat, godziny nauczania indywidualnego wykazują jako ponadwymiarowe. Jak potraktować godziny nauczania w przypadku dopełnienia pensum nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy?
Zarówno nauczyciele, którzy mają pełny etat, jak i ci pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy mogą mieć przydzielane godziny ponadwymiarowe. Nie istnieje zakaz wliczania godzin nauczania indywidualnego do etatu nauczycieli, ale też nie w każdym przypadku te godziny mogą stanowić uzupełnienie wymiaru zajęć nauczyciela.
Kiedy można przydzielić godziny ponadwymiarowe?
Warunki przydzielania godzin ponadwymiarowych reguluje przepis art. 35 w związku z art. 42 ust. 5a Karty Nauczyciela (dalej: KN). Jednocześnie art. 35 KN stanowi, że przydzielanie godzin ponadwymiarowych możliwe jest jedynie w szczególnych przypadkach podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania.
Jeśli nauczanie indywidualne nie odbyło się, to nie można uznać, że godzina ponadwymiarowa się odbyła.
Godziny nauczania indywidualnego należy wpisać do arkusza organizacyjnego
Jeśli wiadomo z góry, że godziny nauczania indywidualnego zostaną przyznane na cały rok szkolny (lub etap edukacyjny), powinny one być umieszczone w arkuszu organizacji szkoły w przypadku uzupełniania nimi tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela. Poświadcza to orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie nauczania indywidualnego.
W innych przypadkach nauczanie indywidualne nie może stanowić uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela.
Nauczanie indywidualne przyznane na cały rok szkolny zwiększa pensum
Nauczanie indywidualne nie powinno być wliczane do obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, gdy nie jest przyznane na cały rok szkolny i nie stanowi uzupełnienia etatu. W takiej sytuacji godziny nauczania indywidualnego są realizowane jako godziny ponadwymiarowe.
Natomiast jeśli jest nauczanie indywidualne jest przyznane na cały rok szkolny, stanowi to podstawę do zwiększenia pensum nauczyciela.
Jeśli nauczanie indywidualne realizowałby nauczyciel, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, to przydzielenie mu godzin nauczania indywidualnego w pierwszej kolejności byłoby podstawą do zmiany umowy o pracę i zwiększenia godzin pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wrócił do pracy 11.07.2011r. po długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Od 12 07.2011 r. do 03.10.2011 r. wykorzystał urlop za 2011 r., następnie od 04.10.2011 r. do 30.06.2012 r. przebywa na urlopie zdrowotnym. Czy nauczycielowi należy się Dodatkowe Roczne Wynagrodzenie za 2011 r., jeśli tak to w jakiej wysokości. Proszę o szybką odpowiedź. Będę bardzo zobowiązana. Z góry dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona od 8.01.2015 r. na 14/18 et. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki. Od 16.02.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (w ferie zimowe przebywała na urlopie wypoczynkowym), następnie od 09.09.2015 r. do 6.09.2016 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Ile dniu urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielce i czy może skrócić urlop macierzyński, wykorzystać urlop uzupełniający i podjąć pracę od. 1.09.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w placówce publicznej na czas określony od 23 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. w wymiarze etatu 16/18. Czy przysługuje mu urlop i w jakim wymiarze, na jakiej podstawie prawnej? Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z ponad 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy od 26.01.2018 r. do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim (zwolnienia od lekarza psychiatry).
Od 01.09.2018 r. będzie ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia.
Pytania:
1. Czy może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca 2018r., następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy a od 01.09.2018 r. iść na urlop dla poratowania zdrowia?
2. Czy musi wykorzystać 182 dni zwolnienia lekarskiego (do 26 lipca), następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy i od 01.09.2018 r. urlop dla poratowania zdrowia?
3. Czy po zwolnieniu lekarskim (po 182 dniach) należy bezpośrednio udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
4. W którym momencie nauczycielka powinna wystąpić do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy wypłacamy średnią urlopową nauczycielom szkoły feryjnej gdy ferie trwają od 30 stycznia 2023 r. do 12 lutego 2023r.? Proszę o podanie właściwej daty wypłaty średniej nadgodzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe