Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła zatrudnia 28 pracowników. W szkole działa jeden związek zawodowy ZNP, organizacja związkowa przekazuje informację o liczbie 9 członków zatrudnionych w naszej szkole. Czy w takiej sytuacji dyrektor ma obowiązek wystąpienia do organizacji związkowej o opinię w sprawie arkusza organizacyjnego lub aneksu? Czy dyrektor ma obowiązek uzgodnić z organizacją związkową treść planu rzeczowo-finansową (tzw. preliminarz) oraz każdorazowe jego zmiany w trakcie roku?
Zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) arkusz organizacji szkoły i przedszkola określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym.
Arkusz organizacji szkoły lub przedszkola opracowuje dyrektor szkoły lub przedszkola, a następnie przekazuje do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym będącym jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli.
Zatem obowiązek przedstawienia arkusza organizacyjnego szkoły do zaopiniowana zakładowym organizacjom związkowym nie zależy od liczby członków danej organizacji związkowej w szkole lecz od reprezentatywności organizacji związkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o RDS za reprezentatywne organizacje związkowe uznaje się ogólnokrajowe związki zawodowe, ogólnokrajowe zrzeszenia (federacje) związków zawodowych i ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe (konfederacje), które spełniają łącznie następujące kryteria:
1) zrzeszają więcej niż 300 000 członków będących osobami wykonującymi pracę zarobkową, o których mowa w art. 11 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych;
2) działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności jest określony w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej.
Jeżeli zatem w szkole działa jedna z w/w organizacji związkowych arkusz podlega zaopiniowaniu bez względu na liczbę pracowników (w tym nauczycieli) będących członkami tej organizacji.
Zgodnie z art. 25(1) ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:
1) pracownikami u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji lub
2) innymi niż pracownicy osobami wykonującymi pracę zarobkową, które świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz pracodawcy objętego działaniem tej organizacji.
Niemniej trzeba, też zauważyć, że w myśl art. 34 ustawy przepis powyższy stosuje się do organizacji międzyzakładowej wtedy uwzględnia się liczbę członków międzyzakładowej organizacji związkowej zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji.
Reasumując należy ustalić, czy organizacja będąca w szkole jest organizacją reprezentatywną i czy w konkretnej szkole działa jako międzyzakładowa organizacja związkowa. Jeżeli tak - arkusz powinien zostać zaopiniowany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo liczyć frekwencje ucznia w szkole policealnej? Uczeń powinien mieć 50% obecności na każdym przedmiocie. Jak liczyć frekwencje uczniowi, który uczniem szkoły nie jest od 1 września, lecz został przyjęty w późniejszym terminie. Czy liczymy wtedy frekwencje od daty przyjęcia czy od początku roku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzimy niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy i jedna z nauczycielek jest na kwarantannie z uwagi na wykrycie koronawirusa w klasie swojego dziecka. Czy do systemu SIO wpisujemy jej nieobecność jak zwykłe L4?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym 2017/18 wystartowaliśmy z I klasą Szkoły Branżowej I stopnia oraz VII klasą Szkoły Podstawowej. Koniec roku szkolnego zbliża się nieubłaganie, a my pozostajemy wciąż z kłopotem jakie dla tych dwóch klas powinny zostać przygotowane arkusze świadectw do wypełnienia ? Jedyny (chyba najaktualniejszy) dokument z Dz. U. RP z dn. 27 stycznia 2017 i Poz. 170 podaje co prawda przykładowe sygnatury świadectw, ale NIE MA TAM NIC O KLASIE VII SP, CZY BRANŻOWEJ I st. ! Przepis mówi o szkołach zawodowych, które transformację przechodzą, iż mają stosować w klasach II i III nadal wcześniej ustalone numery świadectw, jednak nie ma żadnej wzmianki co z klasami pierwszymi (I) branżowej, które przecież i tak jak w naszej szkole, ruszyły w tym roku szkolnym. Wyżej wymieniony przeze mnie dokument również mówi o świadectwach promocyjnych i ukończenia klas starszych SP, ale tylko IV - VI i znów nic o klasach VII SP. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie tych zawiłości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo
czy nauczycielowi zatrudnionemu w październiku 2022 i pracującemu do 23.06.2023 należy się trzynastka za rok 2023.
Nauczyciel przepracował 5 miesięcy i 23 dni.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, do której chcą uczęszczać słuchaczki z obywatelstwem ukraińskim. Jakie dokumenty powinny przedstawić, aby mogły uczęszczać do naszej placówki? Czy muszą mieć kartę tymczasowego lub stałego pobytu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe