Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym (Zespół Aspergera) oraz orzeczenie o nauczaniu indywidualnym. Ma przyznane: 8 godzin nauczyciela współorganizującego, 2 godziny rewalidacje, 9 godzin nauczania indywidualnego. Nauczyciel współorganizujący jeździ do domu dziecka na lekcje prowadzone przez innych nauczycieli oraz na własną rewalidację. Za pracę w warunkach trudny nauczycielom prowadzącym nauczanie indywidualne należy się 120%. Czy nauczycielowi, który współorganizuje proces kształcenia oraz prowadzi rewalidację w domu ucznia również należy wyliczać płace ze 120%?
Zajęcia w ramach nauczania indywidualnego realizują podstawę programową, zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2017 r., poz. 1616 z późn. zm.). Do dodatku za warunki pracy według § 8 pkt 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.) uprawnia prowadzenie zajęć nauczania indywidualnego z dzieckiem objętym kształceniem specjalnym.
Nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne, który jeździ do domu dziecka na lekcje prowadzone przez innych nauczycieli prowadzących nauczanie indywidualne oraz na własną rewalidację nie realizuje podstawy programowej w ramach nauczania indywidualnego z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych oraz współorganizowanie kształcenia w domu ucznia nie jest pracą w trudnych warunkach, ponieważ takie zajęcia nie są wymienione w § 8 ww. rozporządzenia, a w związku z tym nie ma podstawy prawnej do przyznania nauczycielowi dodatku za warunki pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego łącznie za 10 godzin.
Jeżeli nauczyciel prowadzi 9 godzin nauczania indywidualnego z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego to tylko za te godziny otrzyma dodatek za warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w wymiarze 16/18 na rok szkolny 2018/2019 ma niepełne zatrudnienie. W trakcie roku/ od listopada 2018 r. organ prowadzący przydzielił dodatkowe godziny świetlicy na rok szkolny 2018/2019, które dyrektor szkoły przydzielił w/w nauczycielce. Problem polega na sporządzeniu aneksu do umowy, czy dodatkowe godziny przydzielić nauczycielce do końca sierpnia 2019 roku czy tylko do końca zajęć edukacyjnych, czyli do dnia 21 czerwca 2019 r.?
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dniem 1 września 2019 r. przechodzi w stan nieczynny. Zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i świadczeń socjalnych. Czy należy wypłacić jej dodatek za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w punkcie przedszkolnym należy się dodatek za wychowawstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, w trakcie studiów w 2003 roku, odbył praktykę w pogotowiu opiekuńczym. Czy można zaliczyć ją jako praktyka w oświacie skoro od 2004 roku do 2014 roku obowiązywały przepisy przejściowe, ponieważ placówka w tym okresie przeszła pod Ministerstwo Polityki Społecznej, ale przez cały ten okres obowiązywała i Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy. Sprawa dotyczy uznania przygotowania pedagogicznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe