Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przedszkolu nauczyciel wspomagający(pełny etat 20 h) dla dwojga dzieci z orzeczeniem (w jednej grupie).Nauczyciel pracuje 4 godziny dziennie. Jak wygląda sprawa opieki nad dziećmi powyżej czasu pracy n-la wspomagającego. Dodam że jedno z dzieci jest bardzo agresywne, dlatego dzieci z grupy bardzo się boją. Sprawa jest podobna w wielu przedszkolach. jak rozwiązać problem. Dziękuję
Przepisy nie regulują zasad sprawowania opieki nad agresywnymi dziećmi, a ponieważ jest to zagadnienie ze sfery BHP, które w razie wątpliwości najlepiej skonsultować z kuratorem oświaty. Organ ten nadzoruje zapewnienie warunków BHP przez organ prowadzący i dyrektora wszystkim dzieciom w przedszkolu, z uwzględnieniem warunków panujących w konkretnej placówce, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 55 ust. 2 pkt 6, art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900).
Poza pensum w ramach tzw. zadań statutowych i ogólnego czasu pracy wynoszącego dla pełnoetatowego nauczyciela łącznie 40 godzin, nauczyciel ten może sprawować opiekę nad uczniami, jeśli wynika to ze statutu konkretnego przedszkola, na podstawie art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) oraz art. 102 ust. 1 pkt 12 lit. a uPo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeśli rodzic przedszkolaka napisze odręcznie upoważnienie do odbioru z placówki dziecka jest również prawnie ważne jak na druku przedszkolnym?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko z oddziału przedszkolnego posiada opinię o wczesnym wspomaganiu i orzeczenie o kształceniu specjalnym. Rodzice oświadczyli ,że wspomagane będzie poza przedszkolem. Czy w związku z tym szkoła musi organizować kształcenie specjalne zgodnie z zaleceniami orzeczenia, czy rodzice mogą zrezygnować z pomocy specjalistów bo korzystają w innym miejscu? Opinia i orzeczenie zawierają te same wskazania.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w roku szkolnym 2017/2018 dyrektor powinien przedstawić jedno sprawozdanie po półroczu i drugie roczne z planu nadzoru pedagogicznego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy III szkoły podstawowej ma 8 godzin nauczania indywidualnego, czy w tych godzinach powinien być j. angielski?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Do końca miesiąca należy złożyć do organu prowadzącego Plan Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.Czy macie Państwo jakiś wzorcowy plan. Jeśli tak, to proszę o udostępnienie.
Pozdrawiam, dziękuję.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe