Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole był zatrudniony pedagog na cały etat. Oprócz tego był zatrudniony również terapeuta pedagogiczny, logopeda, psycholog. Wraz z obowiązkiem zatrudniania pedagoga specjalnego etat pedagoga został podzielony na część etatu pedagoga i pedagoga specjalnego, 8,25 i 13,75. Czy było to konieczne? W szkole jest ok. 140 uczniów oraz ok. 40 w oddziałach przedszkolnych (4,5 latków i w zerówce).
Na mocy art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w zespole, w skład którego wchodzi przedszkole i szkoła podstawowa, zatrudnia się nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
Łączną liczbę etatów wymienionych nauczycieli oblicza się jako sumę ilorazów, w których dzielną jest suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć i liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku, a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 29 ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2022 r., poz. 1116) łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w zespole, w skład którego wchodzi przedszkole i szkoła podstawowa o łącznej liczbie 180 dzieci, nie może być niższa niż 1,5 etatu specjalistów.
W przypadku wymienionego zespołu liczba etatów nauczycieli:
1) pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli specjalistów,
2) psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli specjalistów.
Sposób zatrudnienia i przydział godzin dla pozostałych specjalistów (w tym podany w pytaniu dla pedagoga) zależny jest od decyzji dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy i jakie konsekwencje grożą dyrektorowi szkoły, który na kolejnej Radzie Pedagogicznej nie odczytał, a Rada Pedagogiczna nie zatwierdziła protokołu z wcześniejszej rady? Dodam, że w Regulaminie Rady Pedagogicznej znajduje się zapis o tym, że należy odczytać i zatwierdzić każdy protokół.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła otrzymała od swojego absolwenta wniosek o wydanie duplikatu ukończenia 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej ukończonej w 1988 r. Szkoła dysponuje arkuszami ocen i jest w nich zawarta informacja, że szkoła została ukończona. Nie ma jednak adnotacji o zdanym egzaminie z przygotowania zawodowego. Absolwent stwierdził, że w roku ukończenia szkoły nie zdał tego egzaminu, ale zdał go rok lub dwa później w cechu (szkoła takiej informacji nie posiada). Do arkusza ocen są dołączone 2 zaświadczenia o uczęszczaniu na turnusy dokształcania zawodowego z adnotacją, że zaświadczenie upoważnia dyrekcję szkoły do wydania świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej. Czy dobrze rozumiem, że brak adnotacji o zdaniu egzaminu nie jest równoznaczne z nieukończeniem szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Poszukuje informacji nt. rozliczania w przedszkolu godzin ponadwymiarowych. Jakie obowiązują zasady? Przepisy prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła może informować babcię ucznia o jego postępach w nauce i zachowaniu i czy babcia może podpisywać stosowane zgody, w sytuacji gdy mama (osoba samotnie wychowująca dziecko) wyjeżdża i zostawia dziecko pod opieką babci? Czy babcia powinna przedłożyć jakieś upoważnienie lub innymi dokument uprawniający ją do decydowania w sprawach dziecka? Okresy nieobecności mamy są długie (2-6 miesięcy).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto powinien zawrzeć umowę z biurem turystycznym na wyjazd uczniów klasy III na zieloną szkołę? Koszt wyjazdu (pomniejszony o dofinansowanie z WFOŚiGW) ponoszą rodzice uczniów. Większość rodziców życzy sobie wystawienia faktur imiennych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe