Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej ma 20h pensum, zniżki 5h. Daje to 15 godzin pracy dydaktycznej. Dyrektor ustalił że wicedyrektor ma być w poradni 25h w tygodniu "ponieważ ma zniżkę więc nie pisze w domu opinii i ma być te 5 dodatkowych godzin w poradni”. Czy interpretacja i działanie dyrektora jest właściwe?
Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze pensum;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3.
Zajęcia i czynności realizowane w ramach pensum są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Zatem nauczyciel, któremu powierzono stanowisko wicedyrektora szkoły zobligowany jest jedynie do rejestrowania zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, które realizuje w obowiązującym go wymiarze godzin.
Z przepisów KN nie wynika, aby wicedyrektor szkoły był zobligowany do pracy w określonych godzinach. W tym zakresie "nienormowany czas pracy" może oznaczać, że wicedyrektor szkoły sam decyduje kiedy przychodzi do pracy, a kiedy wychodzi w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i średnio 8-godzinnego dnia pracy i nie ma możliwości zobowiązania go do pozostawania w szkole przez 25 godzin tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, któremu przyznano prawo do urlopu zdrowotnego na podstawie Karty Nauczyciela, ma prawo w trakcie jego trwania do zawarcia społecznej (nieodpłatnej) umowy na doraźne prowadzenie zajęć pozalekcyjnych (np. sportowych) z dziećmi? Czy odpowiedzialność np. za bezpieczeństwo dzieci wynikające z takiej umowy jest podobne jak w przypadku umowy np. zlecenia? Art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela mówi o zakazie podjęcia jedynie pracy zarobkowej. Co w sytuacji, kiedy np. lekarz zleci nauczycielowi taką formę zajęć jako rodzaj rekreacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany został zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, na czas określony na podstawie mianowania w wymiarze 10/18 od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020. Od 9 września przydzielono mu 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy należy sporządzić aneks do umowy na podstawie mianowania, czy tylko dać pisemną informację o przydziale godziny na okres 9 września 2019 - 26 czerwca 2020 (jakie informacje powinien zawierać taki dokument?
Jeżeli nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę o pracę na czas określony z powodów organizacji pracy szkoły otrzymał 14/18 i od 9 września otrzymał 1 godzinę nauczania indywidualnego. Czy w takim przypadku należy sporządzić aneks czy wystarczy informacja o dodatkowym przydziale?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie rodzicielskim do 31.08.2017r. może brać udział w konkursie na dyrektora przedszkola - kandydować na dyrektora od 01.09.2017r.? Konkurs odbywa się w kwietniu 2017r.
- Czy nauczyciel kontraktowy, który zostaje zatrudniony w ramach rocznej umowy na zastępstwo, ma prawo kontynuować staż na nauczyciela mianowanego, jeżeli dotychczas w innej szkole odbył 2 lata takiego stażu (zachowana jest ciągłość), a trzeci rok stażu przypada w ramach umowy na zastępstwo, czego konsekwencją z kolei będzie fakt, że wraz z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel zostanie nauczycielem mianowanym, rozwiąże się jego umowa o pracę. Jak w takiej sytuacji ma się ewentualne dalsze zatrudnienie z mianowania (w szkole nie ma w praktyce warunków do dalszego zatrudnienia nauczyciela) do rozwiązującej się w tym samym czasie umowy na zastępstwo? Jak formalnie powinien postąpić dyrektor, jeśli nauczyciel taki wraz z początkiem roku szkolnego składa wniosek o umożliwienie odbycia trzeciego roku stażu na nauczyciela mianowanego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe