Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Właściciel przedszkola niepublicznego jako organ prowadzący zatrudniający na podstawie Kodeksu pracy, ustalił pensum specjalistów tj. logopedy, pedagoga specjalnego i psychologa jako 22 godziny w tygodniu. Uprzejmie proszę o informację jaki dokument tj. zarządzenie, uchwała, oświadczenie powinien przedstawić wizytatorowi w przypadku kontroli z KO aby potwierdzić, że pensum to 22 godziny a nie 40?
Żaden obowiązujący przepis nie stanowi, w jaki sposób organ prowadzący niepubliczne przedszkole ma wykazać fakt wprowadzenia pensum 22-godzinnego dla nauczycieli. Jest to więc uzależnione od wewnętrznych regulacji dotyczących danego niepublicznego przedszkola lub przyjętego zwyczaju. Przykładowo, jeżeli w sprawach pracowniczych pracodawcę reprezentuje jedna osoba lub organ to możliwe jest wydanie zarządzenia lub oświadczenia (żaden przepis nie reguluje zagadnienia wydawania zarządzeń przez osobę fizyczną); w razie reprezentowania pracodawcy przez organ kolegialny możliwe jest podjęcie uchwały; wymiar pensum może wynikać z wewnętrznych regulacji dotyczących nauczycieli – np. ze statutu przedszkola, regulaminu pracy lub wynagradzania; może także zostać wymieniony w umowie o pracę – m.in. art. 9 § 1 i 2, art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465), art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, zatrudniony na 4/22 h, może otrzymać dodatek motywacyjny pomimo, że w regulaminie zostało określone, że aby otrzymać dodatek motywacyjny, trzeba być zatrudnionym na minimum pół etatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jak wyliczyć zaangażowanie nauczyciela do projektu unijnego? Czy liczymy tylko pracę u Beneficjenta, u którego jest realizowany projekt czy ze wszystkich umów jakie pracownik ma zawarte?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto i na jakich zasadach może dokonać przeniesienia nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany zatrudniony w wygaszanym gimnazjum, któremu organ prowadzący nałożył obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole może odmówić i czy w przypadku odmowy uzupełniania etatu i odmowie przyjęcia ograniczenia zatrudnienia zostanie przeniesiony w stan nieczynny ( lub zwolniony z 6 miesięczną odprawą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła od września przymierza się do utworzenia klasy integracyjnej. Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w tej klasie przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe