Podstawa prawna
1 września 2022 roku pojawi się w szkołach ponadpodstawowych nowy przedmiot – historia i teraźniejszość.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w tym celu trzy rozporządzenia – wszystkie zostały podpisane 8 marca 2022 r.:
- zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2022 r., poz. 609) – weszło w życie 31 marca 2022 r.,
- zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2022 r., poz. 622) – weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r.
- zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2022 r., poz. 658) – wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
Zmiany w wymiarze godzin
Przedmiot będzie wprowadzany stopniowo od klasy I szkół ponadpodstawowych – w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy.
Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).
Wiedza o społeczeństwie pozostaje w liceum ogólnokształcącym i technikum tylko w zakresie rozszerzonym.
Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:
1) dla liceum ogólnokształcące (łącznie 3 godziny):
- klasa I – 2 godziny,
- klasa II – 1 godzina;
2) dla technikum (łącznie 3 godziny):
- klasa I – 1 godzina,
- klasa II – 1 godzina,
- klasa III – 1 godzina;
3) dla branżowej szkoły I stopnia (łącznie 1 godzina):
Wymiar godzin historii w zakresie podstawowym z obecnych 8 zostanie zmniejszony do 7 godzin (w cyklu kształcenia). Lekcje historii w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego i technikum będą realizowane tylko do końca stycznia.
Wymiar godzin przedmiotów: historia oraz wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu obecnego i będzie wynosić odpowiednio: 6 h (historia) i 8 h (wiedza o społeczeństwie) w cyklu kształcenia.
Wiedza o społeczeństwie znika całkowicie w branżowej szkole I stopnia.
Branżowa szkoła II stopnia - zrezygnowano z przedmiotu wiedza o społeczeństwie, który miał być realizowany w tym typie szkoły od roku szkolnego 2022/2023.
Absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy zdecydują się na kontynuację nauki w branżowej szkole II stopnia, zrealizują we wcześniejszym toku kształcenia (w szkole podstawowej i w branżowej szkole I stopnia):
1) aktualnie przedmioty: historia oraz wiedza o społeczeństwie,
2) od roku szkolnego 2025/2026 – zrealizują historię i wiedzę o społeczeństwie w szkole podstawowej oraz historię, historię i teraźniejszość w branżowej szkole I stopnia.
Zakres zmian programowych
W przypadku historii zmiany mają charakter punktowy. Polegają także na wydłużeniu narracji historycznej o okres 2004-2015 z jednoczesną redukcją wybranych zagadnień historycznych w ramach poszczególnych epok.
W przypadku wiedzy o społeczeństwie (zakres rozszerzony) zmiany wiążą się z zastąpieniem przedmiotu wiedza o społeczeństwie (zakres podstawowy) przedmiotem historia i teraźniejszość (zakres podstawowy), ale polegają również na zmianie koncepcji przedmiotu.
Kwalifikacje wymagane od nauczycieli do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość – posiadają nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.
zwiń >>