Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Porady eksperta
- Czy pracownik zatrudniony z art. 15 ust. 1-6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w szkole podlega prawu pracy jako nauczyciel czy jako pracownik administracji? Osoba rozpoczęła przygotowanie pedagogiczne, posiada pozostałe wymagane kwalifikacje do zajmowane stanowiska. Jak wygląda sytuacja z prawem do świadczenia urlopowego dla nauczycieli oraz ze średnią godzin ponadwymiarowych w przypadku wykorzystywania urlopu? Czy taki pracownik powinien być traktowany jako pracownik administracji i być księgowany na paragrafie 4010?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przed podjęciem pracy w szkole pracował w firmie. Zgubił lub nie posiada świadectwa pracy. Nie ma możliwości przedstawienia świadectwa pracy w celu obliczenia stażu pracy do nagrody jubileuszowej. Posiada z ZUS zaświadczenie w którym jest informacja o czasie zatrudnienia i informacja że była to praca na cały etat. Czy taki dokument może być uwzględniony podczas naliczania stażu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Właściciel przedszkola niepublicznego jako organ prowadzący zatrudniający na podstawie Kodeksu pracy, ustalił pensum specjalistów tj. logopedy, pedagoga specjalnego i psychologa jako 22 godziny w tygodniu. Uprzejmie proszę o informację jaki dokument tj. zarządzenie, uchwała, oświadczenie powinien przedstawić wizytatorowi w przypadku kontroli z KO aby potwierdzić, że pensum to 22 godziny a nie 40?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy przedszkolem niepublicznym mającym obowiązek zatrudniać logopedę i psychologa. W naszym założeniu w/w specjaliści będą zatrudnieni w wymiarze 11 godzin tygodniowo, czyli pół etatu licząc jako etat 22 godziny, tak jak wynika z Karty Nauczyciela. Nie jesteśmy w stanie zatrudnić na większą ilość godzin z racji kosztów, ale nie mamy również dzieci z orzeczeniami i opiniami więc nie mamy potrzeby. Podlegamy pod Kodeks Pracy, czyli etat wynosi 40 godzin. Jak nawiązać stosunek pracy z tymi osobami? Umowa o pracę na pół etatu czy 1/4 etatu? Jeżeli 1/4 to jest to dla pracownika bardzo niekorzystne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w placówce niepublicznej na 7/40 etatu na czas nieokreślony na podstawie Kodeksu Pracy. Od dnia 8 maja 2023 r. został powołany do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do 12 miesięcy (pracodawca otrzymał zawiadomienie). W takiej sytuacji wg. przepisów pracodawca ma obowiązek udzielić takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na cały okres pełnienia tej służby (art. 304 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny). Pracownikowi udzielono takiego urlopu. Urlop rozpisał do dnia 30 września 2023 r. Nauczyciel poinformował nas, że z dniem 2 października 2023 r. przechodzi na żołnierza zawodowego i chce rozwiązać z nami umowę o pracę. Pracownikowi takiemu należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, którego nie zdążył wybrać. Jak należy go wyliczyć? Czy należy go ustalić w oparciu o miesiące od stycznia 2023 r. do końca września 2023 r. czy należy pomniejszyć urlop o miesiące urlopu bezpłatnego? Jaką wpisać przyczynę rozwiązania stosunku pracy? Czy takiemu pracownikowi należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 31 sierpnia skończyła mi się kadencja na dyrektora szkoły, od 22 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jak powinnam mieć liczony zasiłek chorobowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika zatrudnionego na stanowisku sekretarza szkoły. Czy taka osoba może zostać wicedyrektorem szkoły? Jak ma wyglądać taka umowa? Czy wystarczy zawrzeć aneks do obecnej umowy o pracę zmieniając tylko nazwę stanowiska i kwotę wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytania dotyczące przekształcenia umowy o pracę na podstawie mianowania:
1) nauczyciel został zatrudniony w przedszkolu na umowę o pracę na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy od 1 września 2019 r. W latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021 był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W latach 2021/2022 i 2022/2023 był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (sporządzane były aneksy do umowy z 2019r.). W sierpniu 2023 r. nauczyciel zdobył stopień awansu nauczyciela mianowanego. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na podstawie mianowania? (w roku szkolnym 2023/2024 będzie miał pełny etat pracy, ale w następnym roku 2024/2025 nie wiadomo czy będzie dla niego zatrudnienie w pełnym etacie).
2) Nauczyciel wspomagający w sierpniu 2023 r. otrzymał awans na nauczyciela mianowanego. Jest zatrudniony w przedszkolu na pełen etat na umowę na czas określony od dnia 1 września 2020 r. 31 sierpnia 2023 r. minie 36 miesięcy od dania zatrudnienia. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na czas określony na umowę o pracę na podstawie mianowania? W przyszłym roku szkolnym 2024/2025 nie będzie dla niego etatu, ponieważ dziecko dla którego jest zatrudniony kończy edukację przedszkolną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź - Jak przy zatrudnianiu nauczyciela powinno się prawidłowo określić wymiar czasu pracy: "w pełnym wymiarze czasu pracy" czy też "18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu"? Podobnie w przypadku aneksu do umowy – zwiększając wymiar godzin piszemy "zwiększa się wymiar z 16/18 do 18/18" czy "z 16/18 do pełnego etatu"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która posiada wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku administracja, studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) może być wychowawcą w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września br. będzie zatrudniony w szkole psycholog w wymiarze 14 godzin tygodniowo. Psycholog w innej szkole jest zatrudniony na pełen etat i tam będzie od 1 września kontynuował drugi rok przygotowania do zawodu. Jaką umowę o pracę należy zawrzeć z takim pracownikiem – na czas określony 1 roku czy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który poszedł na świadczenie kompensacyjne może uczyć w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający wykształcenie w zakresie edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (studia podyplomowe ukończone w 2022 r.) oraz edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (studia podyplomowe ukończone w 2019 r.) może pracować w szkole podstawowej jako pedagog specjalny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września zatrudniam nauczyciela, który ma ponad 20 lat pracy. Jako nauczyciel pracuje 3 lata. Zatrudniony będzie również w drugiej szkole. Jak liczyć pracownikowi dodatek za wysługę lat jeśli ten dodatek otrzyma w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź