III. Ustawa umożliwia tworzenie oddziałów przygotowania wojskowego - wyłącznie w liceach ogólnokształcących i technikach prowadzących kształcenie dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej od 1 września 2020 r.
Ustawa określa delegację do wydania rozporządzenia przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, w którym zostanie określony (dotąd nie zostało wydane):
1) program szkolenia realizowany w oddziale przygotowania wojskowego, mając na uwadze przygotowanie do podjęcia służby wojskowej, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych wśród uczniów;
2) organizację i formy zajęć realizowanych w ramach wymienionego programu szkolenia, uwzględniając minimalną liczbę zajęć teoretycznych i praktycznych, miejsce realizacji tych zajęć oraz liczebność oddziału;
3) warunki realizacji wymienionych zajęć praktycznych, uwzględniając bezpieczeństwo uczniów, potrzebę zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania jednostek wojskowych oraz możliwość realizacji części zajęć praktycznych przez instruktorów organizacji proobronnych, w celu nabycia przez uczniów praktycznych umiejętności wojskowych.
IV. Zasady tworzenia oddziałów przygotowania wojskowego w liceach ogólnokształcących i technikach prowadzących kształcenie dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej:
1. Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego wymaga zezwolenia MON, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej.
2. Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego nie może naruszać uprawnień ucznia do uzyskania wiadomości i umiejętności niezbędnych do ukończenia danego typu szkoły oraz warunków i sposobu przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, a w przypadku szkół publicznych nie może również naruszać uprawnień ucznia do bezpłatnej nauki, wychowania i opieki w zakresie ustalonym w niniejszej ustawie, ustawie o systemie oświaty oraz ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.
3. Warunkiem udzielenia zezwolenia jest:
1) zapewnienie warunków i odpowiednio wykwalifikowanej kadry do prowadzenia szkolenia wojskowego;
2) występowanie potrzeb rekrutacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w danym regionie;
3) możliwość zapewnienia wsparcia w prowadzeniu zajęć praktycznych;
4) pozytywna ocena dotychczasowej współpracy szkoły z jednostkami wojskowymi.
4. Wniosek o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego składa organ prowadzący szkołę, w której ma zostać utworzony ten oddział, w terminie do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział przygotowania wojskowego ma rozpocząć działalność – pierwsze wnioski należy złożyć nie później niż do 31 marca 2020 r.
5. Wniosek winien określać:
1) organizację kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego w sposób umożliwiający uczniom godzenie zajęć z zakresu programu szkolenia wojskowego z realizacją obowiązkowych zajęć dydaktycznych;
2) datę rozpoczęcia funkcjonowania oddziału (np. 1 września 2020 r.).
6. Do wniosku dołącza się:
1) opinię rady pedagogicznej;
2) zobowiązanie organu prowadzącego szkołę (rady powiatu) do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego przekraczających wydatki bieżące ponoszone na jednego ucznia w pozostałych oddziałach szkoły.
7. MON udzieli zezwolenia na prowadzenie oddziału przygotowania wojskowego po zasięgnięciu opinii właściwego:
1) kuratora oświaty, zawierającej ocenę możliwości organizacyjnych i kadrowych pozwalających na realizowanie w szkole programu szkolenia wojskowego, w sposób umożliwiający uczniom godzenie realizacji tego programu z realizacją obowiązkowych zajęć dydaktycznych, oraz ocenę spełniania przez szkołę warunków, o których wyżej mowa w ust. 2;
2) szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, zawierającej ocenę potrzeb prowadzenia przygotowania wojskowego w danym regionie, dotychczasowej współpracy szkoły z jednostkami wojskowymi oraz ocenę spełniania przez szkołę warunków, o których wyżej mowa w ust. 3, i jej przygotowanie do realizacji programu szkolenia wojskowego.
8. W zezwoleniu MON wskaże jednostkę wojskową odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów oddziału przygotowania wojskowego.
9. Szkoła po otrzymaniu zezwolenia umieszcza w statucie zapisy dotyczące organizacji pracy oddziału przysposobienia wojskowego.
V. Zasady cofnięcia zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego przez MON:
1. MON cofa zezwolenie w przypadku:
1) stwierdzenia przez kuratora oświaty, że działalność oddziału przygotowania wojskowego jest sprzeczna z warunkiem, o którym wyżej mowa w ust. IV.2, lub realizacja programu szkolenia wojskowego przebiega w sposób uniemożliwiający realizację obowiązkowych zajęć dydaktycznych;
2) niewykonywania przez organ prowadzący szkołę (radę powiatu) zobowiązania, o ponoszenia kosztów utrzymania oddziału;
3) negatywnej oceny szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w zakresie realizacji programu oraz współpracy z jednostkami wojskowymi, lub w zakresie spełniania przez szkołę warunków, o których wyżej mowa w ust. IV.3.
2. Cofnięcie zezwolenia jest równoznaczne z likwidacją oddziału przygotowania wojskowego. Likwidacja następuje w terminie określonym w decyzji o cofnięciu zezwolenia.
VI. MON określi corocznie, w drodze rozporządzenia:
1. limit zezwoleń wydawanych na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego, uwzględniając potrzeby rekrutacyjne i możliwości szkoleniowe Sił Zbrojnych RP, oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie państwa,
2. zakres wsparcia dla organu prowadzącego (rady powiatu) oddział przygotowania wojskowego, uwzględniając program szkolenia, organizację i formy zajęć realizowanych w ramach tego szkolenia oraz warunki realizacji zajęć praktycznych.
zwiń >>