Pomoc dzieciom uchodźców z Ukrainy w zakresie oświatowym normują dwa przepisy:
- ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583 ze zm.),
- rozporządzenie MEiN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r., poz. 645).
Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa między innymi przewiduje:
- Możliwość, przy braku miejsca w placówce, tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowane organizacyjnie szkołom lub przedszkolom. Utworzenie innej lokalizacji prowadzenia zajęć podporządkowanej szkole lub przedszkolu prowadzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego (zwanej dalej JST) następuje w drodze uchwały rady tej JST, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
- Niezwłoczne dostosowanie statutu przedszkola lub szkoły, której jest podporządkowana organizacyjnie inna lokalizacja prowadzenia zajęć.
- Organizację przez JST tym dzieciom i uczniom bezpłatnego transportu (wraz z opiekunem) do miejsca, w którym zapewnia się im kształcenie, wychowanie i opiekę.
- Prowadzenie nauczania w oddziale przygotowawczym także w grupie międzyszkolnej złożonej z uczniów innych szkół tego samego typu, prowadzonych przez tę samą JST lub inną JST.
W roku szkolnym 2021/2022 w szkole, w której utworzono dodatkowy oddział dla dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny:
- przydzielenie nauczycielowi, za jego zgodą, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż 1,5 etatu;
- nie stosowanie od 24 lutego 2022 r. przepisu o zawieszeniu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach systemu oświaty na stanowisku:
- pomocy nauczyciela,
- nauczyciela, jeżeli w szkole utworzono dodatkowy oddział dla dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Rozporządzenie MEiN w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy między innymi reguluje sprawy uczniowskie uczniów będących obywatelami Ukrainy w roku szkolnym 2021/2022:
- Rodzice w/w ucznia składają dyrektorowi szkoły, w terminie do dnia 11 kwietnia 2022 r., pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty (wybierają z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Wykaz uczniów zgłoszonych dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 15 kwietnia 2022 r.
- W przypadku w/w uczniów uczęszczających do LO dla młodzieży, technikum lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie LO, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego, deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego składa się w terminie do 31 marca 2022 r. Wykaz uczniów zgłoszonych dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 5 kwietnia 2022 r.
- W przypadku w/w uczniów uczęszczających do BS I stopnia lub technikum, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego, deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego składa się w terminie do dnia 11 kwietnia 2022 r. Wykaz uczniów zgłoszonych dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 15 kwietnia 2022 r.
- Liczba dzieci w oddziale przedszkola (także w SP) może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy.
- Liczba uczniów w oddziale klas I–III SP może być zwiększona o nie więcej niż 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy.
- Liczba uczniów w oddziale klasy I, II lub III SP funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów może być zwiększona o nie więcej niż:
- 3 uczniów będących obywatelami Ukrainy – w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 26;
- 2 uczniów będących obywatelami Ukrainy – w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 27.
Liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego i oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym oraz liczba uczniów w oddziale szkoły integracyjnej i oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej może być zwiększona o nie więcej niż 2 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy.
Liczba dzieci w oddziale przedszkola specjalnego i oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym oraz liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej może być zwiększona o nie więcej niż 2 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy.
Liczba uczniów może być zwiększona o nie więcej niż 2 uczniów niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy w klasie łączonej w:
- SP specjalnej i szkole ponadpodstawowej specjalnej,
- SP specjalnej i szkole ponadpodstawowej specjalnej funkcjonujących w jednostce pomocy społecznej.
Liczba wychowanków w grupie wychowawczej w SOSW lub SOW może być zwiększona o nie więcej niż 2 wychowanków niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy.
Liczba uczniów na zajęciach świetlicowych w SP ogólnodostępnej, pozostających pod opieką jednego nauczyciela może być zwiększona o nie więcej niż 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Liczba uczniów niepełnosprawnych na zajęciach świetlicowych w szkole ogólnodostępnej i integracyjnej oraz szkole ogólnodostępnej z oddziałami integracyjnymi, w szkole specjalnej oraz szkole ogólnodostępnej z oddziałami specjalnymi, pozostających pod opieką jednego nauczyciela może być zwiększona o nie więcej niż 2 uczniów niepełnosprawnych będących obywatelami Ukrainy.
Dzieci i uczniowie będący obywatelami Ukrainy, którzy pobierają naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie Prawo oświatowe.
Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty.
zwiń >>