I. 14 października 2021 r. opublikowano projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Ustawa w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17 oraz Dz. Urz. UE L 347 z 20.10.2020, str. 1).
II. Projekt ustawy ureguluje trzy tryby możliwego postępowania (zgłoszenia lub ujawnienia) w charakterze reakcji na powziętą informację o naruszeniu prawa:
• skierowanie zgłoszenia do pracodawcy,
• skierowanie zgłoszenia do organu publicznego (ponadto także do wyznaczonego organu centralnego),
• ujawnienie publiczne.
III. 1. Proponuje się wprowadzenie regulacji dotyczącej ochrony danych osobowych zgłaszającego, zgodnie z którą dane osobowe oraz inne dane pozwalające na ustalenie tożsamości zgłaszającego będą podlegały ujawnieniu tylko za wyraźną zgodą zgłaszającego.
2. Projektowane przepisy ustanawiają nadrzędny zakaz podejmowania jakichkolwiek działań odwetowych wobec zgłaszającego.
3. Jednostka systemu oświaty zatrudniająca co najmniej 50 pracowników ma ustalić regulamin zgłoszeń wewnętrznych, określający wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
4. Jednostka systemu oświaty zatrudniająca mniej niż 50 pracowników może ustalić regulamin zgłoszeń wewnętrznych.
5. Regulamin zgłoszeń wewnętrznych dyrektor jednostki systemu oświaty ma ustalić po konsultacji z:
1) zakładową organizacją związkową
albo
2) przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.
6. Dyrektor jednostki systemu oświaty będzie obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu zgłoszeń wewnętrznych przed dopuszczeniem go do pracy.
7. Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi gminy (np. przedszkola i szkoły) mogą ustalić wspólne, wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, pod warunkiem zapewnienia ich odrębności i niezależności od zewnętrznych procedur dokonywania zgłoszeń.
IV. 1. Regulamin zgłoszeń wewnętrznych w jednostce systemu oświaty ma określać w szczególności:
1) podmiot wewnętrzny (komórkę lub osobę) upoważniony przez dyrektora do przyjmowania zgłoszeń,
2) sposoby przekazywania zgłoszeń,
3) informację, czy wewnętrzna procedura obejmuje przyjmowanie zgłoszeń anonimowych,
4) niezależny organizacyjnie podmiot, upoważniony do podejmowania działań następczych, włączając w to weryfikację zgłoszenia i dalszą komunikację ze zgłaszającym, w tym występowanie o dodatkowe informacje i przekazywanie zgłaszającemu informacji zwrotnej; rolę tę może pełnić podmiot przyjmujący zgłoszenia (patrz pkt 1),
5) obowiązek potwierdzenia zgłaszającemu przyjęcia zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, chyba że zgłaszający nie podał adresu, na który należy przekazać potwierdzenie,
6) obowiązek podjęcia, z zachowaniem należytej staranności, działań następczych przez upoważniony podmiot – rolę tę może pełnić podmiot przyjmujący zgłoszenia (patrz pkt 4),
7) działania następcze podejmowane przez dyrektora jednostki systemu oświaty w celu zweryfikowania informacji o naruszeniach prawa oraz środki, jakie mogą zostać zastosowane w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa;
8) maksymalny termin na przekazanie zgłaszającemu informacji zwrotnej, nieprzekraczający 3 miesięcy od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, lub w przypadku nieprzekazania potwierdzenia zgłaszającemu – 3 miesięcy od upływu 7 dni od dokonania zgłoszenia,
9) zrozumiałe i jednoznaczne informacje na temat trybu dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych oraz, w stosownych przypadkach, do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej.
2. Sposoby przekazywania zgłoszeń, opisane regulaminem, powinny obejmować przynajmniej możliwość dokonywania zgłoszeń na piśmie lub ustnie.
3. Zgłoszenie ustne może być dokonane telefonicznie lub za pośrednictwem innych systemów komunikacji głosowej oraz, na wniosek zgłaszającego, za pomocą bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia.
zwiń >>