I. Oddziały przygotowania wojskowego są typem oddziałów szkolnych, które mogą być utworzone w szkołach ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym i technikum). Zostały wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1681). Oddziały przygotowania wojskowego mogą być tworzone za zgodą Ministra Obrony Narodowej, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek organu prowadzącego szkołę.
W 2020 r. wydano 130 zezwoleń na utworzenie oddziałów, a w 2021 r. – 20 zezwoleń.
Po dwóch latach funkcjonowania utworzono ich 150, przy założeniu, iż jedno zezwolenie dotyczy utworzenia jednego oddziału przygotowania wojskowego w danej szkole.
W 2022 r. limit zezwoleń na kolejny rok szkolny postanowiono zwiększyć do 40.
II. Tworzenie oddziałów przygotowania wojskowego zostało określone w przepisach prawa oświatowego, w:
- art. 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1082),
- rozporządzeniu MON z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie określenia limitu zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku 2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 2524),
- rozporządzeniu MON z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie określenia limitu zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku 2021 (Dz. U. z 2020 r. poz. 2099),
- rozporządzeniu MON z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie określenia limitu zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku 2022 (Dz. U. z 2021 r. poz. 2283).
III. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania wraz ze zmianami w ustawie – Prawo oświatowe zaplanował zmianę uregulowań ustawowych dotyczących organizacji kształcenia w podmiotach leczniczych.
13 stycznia 2022 r. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została przekazana do Senatu RP celem dalszego procedowania.
Zmiana, a właściwie rozszerzenie zapisów art. 28a ustawy – Prawo oświatowe, określa realizację w podmiocie leczniczym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
I tak, ustalono, że:
1. Wniosek o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego składa organ prowadzący szkołę (odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa) w terminie od dnia 1 listopada do dnia 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział przygotowania wojskowego ma rozpocząć działalność.
2. Wniosek, między innymi, winien określić organizację kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego w sposób umożliwiający uczniom godzenie zajęć z przygotowania wojskowego realizowanych w ramach programu szkolenia.
3. W przypadku gdy liczba wniosków złożonych w ministerstwie przekroczy limit zezwoleń, Minister Obrony Narodowej, udzielając zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego, oprócz dotychczas określonych warunków, weźmie pod uwagę także nowe warunki. Są to:
1) doświadczenie szkoły w prowadzeniu oddziału przygotowania wojskowego lub
2) doświadczenie szkoły w prowadzeniu działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności państwa, w tym liczbę oddziałów prowadzących tę działalność oraz liczbę uczniów w tych oddziałach, lub
3) liczba absolwentów oddziału przygotowania wojskowego, którzy zostali powołani do jednego z rodzajów czynnej służby wojskowej, wynikającą ze statystyki w zakresie powołań do tej służby, lub
4) udzielenie w pierwszej kolejności zezwolenia na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w technikum.
4. Udzielenie zezwolenia następuje nie wcześniej niż po dniu 31 stycznia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział przygotowania wojskowego ma rozpocząć działalność.
5. Minister Obrony Narodowej zwiększył o 4 nowe przypadki, w których może cofnąć zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego. Są to:
1) nierozliczenie przyznanego wsparcia dla organu prowadzącego oddział przygotowania wojskowego,
2) nieprzeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego do klasy I oddziału przygotowania wojskowego w dwóch następujących po sobie latach szkolnych, licząc od roku szkolnego, w którym nie przeprowadzono postępowania rekrutacyjnego,
3) brak powołań spośród absolwentów oddziału przygotowania wojskowego do jednego z rodzajów czynnej służby wojskowej w okresie trzech lat, licząc od dnia ostatniego powołania absolwenta tego oddziału,
4) nieutworzenie oddziału przygotowania wojskowego w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, w którym oddział przygotowania wojskowego miał rozpocząć działalność.
6. Cofnięcie zezwolenia jest równoznaczne z likwidacją oddziału przygotowania wojskowego. Likwidacja następuje w terminie określonym w decyzji o cofnięciu zezwolenia, z tym że termin ten nie może być wcześniejszy niż koniec roku szkolnego, w którym uczniowie oddziału przygotowania wojskowego kończą naukę w tym oddziale.
zwiń >>