I. 17 sierpnia 2021 r. opublikowano w Dz. U., poz. 1502, rozporządzenie MEiN z dnia 11 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Weszło ono w życie z dniem 1 września 2021 r. i zmieniło rozporządzenie MEN z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (Dz. U. z 2011 r. poz. 1755).
II. Dość gruntowana nowelizacja rozporządzenia wprowadziła nowe brzmienia 2 paragrafów: 6 i 7, oraz zmiany w 7 paragrafach: 2, 3, 4, 5, 10, 11 i 12.
III. Najważniejsze zmiany
1. Nieletniemu umieszczonemu w ośrodku zapewnia się warunki niezbędne do nauki, wychowania, resocjalizacji i terapii, w tym warunki bezpiecznego pobytu a MOW podejmuje działania zapobiegające wydarzeniom nadzwyczajnym.
Do wydarzeń nadzwyczajnych zalicza się:
1) zgon nieletniego, w tym zgon w wyniku samobójstwa,
2) próbę samobójczą nieletniego,
3) zgwałcenie lub inny czyn noszący znamiona przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności z udziałem nieletniego,
4) bunt nieletnich,
5) samookaleczenie nieletniego zagrażające jego życiu lub zdrowiu,
6) agresję fizyczną wśród nieletnich, w wyniku której nieletni wymagał leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego lub z powodu której nastąpiła interwencja policji,
7) znęcanie się nad nieletnim;
8) napaść fizyczną na pracownika ośrodka przez nieletniego,
9) podejrzenie popełnienia wobec nieletniego przez pracownika ośrodka, w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w stosunku do nieletnich, czynu noszącego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu,
10) zdarzenie inne niż wymienione w pkt 1–9, z udziałem nieletniego, które spowodowało zagrożenie lub naruszenie bezpieczeństwa ośrodka, zagrożenie dla zdrowia lub życia nieletniego, innych nieletnich przebywających w ośrodku lub pracownika ośrodka lub naruszenie przepisów prawa przez nieletniego ścigane z urzędu.
Dokumentowanie wymienionych wydarzeń od 1 września 2021 r. będzie w księdze ewidencji wydarzeń nadzwyczajnych.
Przeniesienie nieletniego do innego ośrodka może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach, mających znaczenie dla skuteczności procesu resocjalizacyjnego, edukacyjnego lub terapeutycznego, na podstawie oceny zasadności dalszego pobytu nieletniego w ośrodku, której dokonuje zespół opracowujący indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
2. Przeniesienie nieletniego następuje na uzasadniony wniosek dyrektora MOW, w którym przebywa nieletni, nieletniego lub jego rodziców, lub opiekunów. Wniosek o przeniesienie składa się do ORE za pośrednictwem dyrektora ośrodka, w którym przebywa nieletni – np. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Dyrektor ośrodka przekazuje wniosek do ORE w terminie nie dłuższym niż 7 dni. Dyrektor ośrodka, w którym przebywa nieletni, dołącza do wniosku aktualną ocenę zasadności dalszego pobytu nieletniego w ośrodku, której dokonuje zespół opracowujący indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.
ORE rozpatruje wniosek, a w przypadku stwierdzenia jego zasadności wskazuje nieletniemu nowy ośrodek.
Dyrektor MOW, w którym przebywa nieletni, jest odpowiedzialny za doprowadzenie nieletniego do ośrodka wskazanego przez ORE i przekazanie do tego ośrodka dokumentacji nieletniego, a także informacji potwierdzającej okres pobytu w ośrodku, na potrzeby ustalenia prawa do pomocy mającej na celu życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem, a także za powiadomienie sądu rodzinnego, który sprawuje nadzór nad wykonywaniem orzeczeń o umieszczeniu nieletniego w ośrodku.
3. Ucieczki nieletnich są dokumentowane w księdze ewidencji ucieczek, która zawiera:
a) imię i nazwisko nieletniego,
b) datę i godzinę ucieczki lub w przypadku niemożności ich ustalenia – datę i godzinę stwierdzenia ucieczki,
c) wskazanie, pod czyją opieką przebywał nieletni przed ucieczką,
d) datę i godzinę doprowadzenia nieletniego,
e) imię i nazwisko osoby, przez którą został doprowadzony,
f) imię i nazwisko osoby przyjmującej nieletniego do ośrodka.
4. Informacje o kompleksowej diagnozie osobowości nieletniego oraz właściwych kierunkach oddziaływania na nieletniego zawarte są obecnie w opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów, innej specjalistycznej placówki, biegłego lub biegłych.
zwiń >>