I. W listopadzie 2020 r. do parlamentu został skierowany kolejny projekt zmiany ustawy Prawo oświatowe, a przy tym ustawy o systemie informacji oświatowej i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Wprowadzenie nowego przepisu ma dać wiedzę o karierach absolwentów szkół ponadpodstawowych, co pozwoli na bieżące reagowanie na zmieniające się okoliczności społeczno-ekonomiczne, ponieważ konieczne jest zapewnienie informacji zwrotnej na temat przebiegu dalszych karier edukacyjno-zawodowych absolwentów szkół.
Obecnie brak jest odpowiednio szczegółowych i rzetelnych informacji na temat karier absolwentów szkół ponadpodstawowych.
II. Aby umożliwić stworzenie jednolitego, działającego centralnie z wykorzystaniem danych administracyjnych systemu monitoringu karier absolwentów szkół ponadpodstawowych proponuje się (na wzór rozwiązań przyjętych w systemie szkolnictwa wyższego):
1) wprowadzenie do ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nowego zadania publicznego MEiN, które będzie polegało na monitoringu karier absolwentów szkół ponadpodstawowych,
2) wprowadzenie przepisów umożliwiających pozyskiwanie i przetwarzanie szczegółowych danych rejestrowych niezbędnych do monitoringu karier absolwentów szkół ponadpodstawowych.
III. System monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych (uzupełniony na etapie końcowym o raporty analityczne przez Instytut Badań Edukacyjnych ma dostarczyć rzetelnych, użytecznych i porównywalnych w czasie informacji opisujących sytuację absolwentów w różnych zawodach i typach szkół.
Udostępnienie wymienionych informacji różnym grupom odbiorców pozwoli z kolei uzyskać następujące efekty:
1) stworzenie warunków dla lepszego dopasowania oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy (na szczeblu centralnym, jak też regionalnym lub sektorowym),
2) dostarczenie informacji stwarzających szansę poprawy wizerunku i podniesienia zainteresowania kształceniem w szkolnictwie branżowym (walor promocyjny, mogą zostać wykorzystane do zachęcania uczniów do kontynuowania edukacji w ścieżce branżowej),
3) zwiększenie zatrudnienia poprzez usprawnienie przepływu informacji na rynku pracy (pracodawcy mogą wykorzystać te informacje do aktualizowania i lepszego dopasowywania polityki zatrudnienia absolwentów do realiów rynku pracy),
4) zwiększenie efektywności polityk rynku pracy poprzez wsparcie informacyjne działań instytucji rynku pracy (umożliwi to opracowanie i wdrożenie polityk wsparcia zatrudnienia kierowanych do tej grupy),
5) rozszerzenie możliwości ewaluacji polityk w dziedzinie edukacji i rynku pracy (dostępność wskaźników zapewni możliwość ewaluacji różnorodnych polityk publicznych mających na celu osiągnięcie lepszego dopasowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, harmonizację oferty edukacyjnej na różnych szczeblach kształcenia, czy wsparcie osób młodych na rynku pracy).
IV. W ustawie proponuje się także zmiany porządkujące w zakresie przepisów ustawy o systemie informacji oświatowej poprzez doprecyzowanie przepisów dotyczących:
1) wykazywania uczniów korzystających z internatu w szkołach wchodzących w skład zespołu, którzy nie są uczniami szkoły, przy której jest utworzony internat,
2) pochodnych kosztów wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami,
3) podmiotów będących organem właściwym do dokonania wpisu do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych
4) wydłużenia do 5 lat terminu anonimizacji danych dotyczących wynagrodzeń nauczycieli.
V. 1. Monitoring karier absolwentów ma objąć również absolwentów publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w latach szkolnych 2018/2019–2023/2024.
2. W terminie do 31 grudnia 2025 r. okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą również informację o oznaczeniu kwalifikacji oraz dacie uzyskania świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie.
3. W terminie do 31 grudnia 2027 r. okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą również informację o oznaczeniu kwalifikacji oraz dacie uzyskania świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
4. W terminie do 31 grudnia 2027 r. okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą również informację o zawodzie oraz dacie uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodów określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Leszek Zaleśny
zwiń >>