Zmiany w kształceniu dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy w roku szkolnym 2022/2023 w Polsce.
Kształcenie dzieci i młodzieży będących uchodźcami z Ukrainy legalnie przebywającymi na terytorium RP w zakresie oświatowym normują przede wszystkim dwa przepisy:
- ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583 ze zm.);
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r., poz. 645 ze zm.).
Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa między innymi przewiduje także w roku szkolnym 2022/2023 przewiduje możliwość, przy braku miejsca w placówce, tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowane organizacyjnie szkołom lub przedszkolom; organizację przez JST tym dzieciom i uczniom bezpłatnego transportu (wraz z opiekunem) do miejsca, w którym zapewnia się im kształcenie, wychowanie i opiekę; prowadzenie nauczania w oddziale przygotowawczym także w grupie międzyszkolnej złożonej z uczniów innych szkół tego samego typu, prowadzonych przez tę samą JST lub inną JST.
Do 31 sierpnia 2023 r. w szkole, w której utworzono dodatkowy oddział dla dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy przydzielenie nauczycielowi, za jego zgodą, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż 1,5 etatu; nie stosowanie przepisu o zawieszeniu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach systemu oświaty na stanowisku: pomocy nauczyciela; nauczyciela, jeżeli w szkole utworzono dodatkowy oddział dla dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy. Do dnia 31 sierpnia 2023 r. godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż 1,5 etatu mogą być przydzielone nauczycielowi języka polskiego, za jego zgodą, także w szkole, w której nie utworzono dodatkowego oddziału w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy między innymi reguluje sprawy uczniowskie uczniów będących obywatelami Ukrainy także w roku szkolnym 2022/2023, oto najważniejsze zmiany i nowości.
Dotycząca tylko uczniów, który rozpoczęli naukę w klasach programowo najwyższych w niżej wymienionych szkołach po 30 września 2022 r. - rodzice uczniów składają dyrektorowi szkoły podstawowej, w terminie do dnia 15 marca 2023 r., pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty - wykaz w/w uczniów zgłoszonych dyrektor SP przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 22 marca 2023 r. Uczniowie liceum ogólnokształcącego dla młodzieży, technikum lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego, deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego składają dyrektorowi szkoły w terminie do 15 marca 2023 r. - wykaz uczniów zgłoszonych dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 22 marca 2023 r.
Nowość dotycząca tylko uczniów, który rozpoczęli naukę w klasach programowo najwyższych branżowej szkoły I stopnia lub technikum po 15 września 2022 r., i zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego, deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego składają dyrektorowi szkoły w terminie do 15 marca 2023 r. - wykaz uczniów zgłoszonych dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE do dnia 22 marca 2023 r. Także w roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przygotowawczym zorganizowanym w branżowej szkole I stopnia lub technikum uczeń może również uczęszczać na zajęcia przeznaczone na osiągnięcie wybranych efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, dostosowane pod względem zakresu treści nauczania oraz metod i form ich realizacji do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
Przedłużono na rok szkolny 2022/2023 regulację określającą, że uczeń uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie będzie podlegał klasyfikacji rocznej w przypadku, gdy rada pedagogiczna uzna, że:
- uczeń nie zna języka polskiego lub znajomość przez ucznia języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki lub
- zakres realizowanych w oddziale przygotowawczym zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenie klasyfikacji rocznej ucznia.
Nowością jest wyłączenie ucznia w tym przypadku także z klasyfikacji śródrocznej.
Przedłużono na r. szk. 2022/2023 regulację dotyczącą ukończenia szkoły podstawowej:
1) otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie VIII pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne,
2) przystąpił ponadto do egzaminu ósmoklasisty.
W arkuszu ocen oraz na świadectwie ukończenia SP wymienionego ucznia w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych: muzyka, plastyka, przyroda i technika wstawia się poziomą kreskę.
Ustalono na rok szkolny 2022/2023 takie jak w rok szkolnym 2021/2022 możliwości zwiększenia liczebności oddziałów wyłącznie o dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy (oddziały ze zwiększoną w taki sposób liczbą uczniów mogą istnieć w całym etapie edukacyjnym):
1) w oddziale przedszkola (także w SP) może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci,
2) w oddziale klas I–III SP może być zwiększona o nie więcej niż 4 uczniów,
3) w oddziale klasy I, II lub III SP funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów może być zwiększona o nie więcej niż:
- 3 uczniów – w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 26,
- 2 uczniów – w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 27;
4) w oddziale przedszkola integracyjnego, oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym oraz liczba uczniów w oddziale szkoły integracyjnej i oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej może być zwiększona o nie więcej niż 2 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych,
5) w oddziale przedszkola specjalnego i oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym oraz liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej i oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej może być zwiększona o nie więcej niż 2 dzieci lub uczniów niepełnosprawnych,
6) w klasie łączonej może być zwiększona o nie więcej niż 2 uczniów niepełnosprawnych w:
- szkole podstawowej specjalnej i szkole ponadpodstawowej specjalnej,
- szkole podstawowej specjalnej i szkole ponadpodstawowej specjalnej funkcjonujących w jednostce pomocy społecznej;
7) w grupie wychowawczej w SOSW lub SOW może być zwiększona o nie więcej niż 2 wychowanków niepełnosprawnych,
8) na zajęciach świetlicowych w SP ogólnodostępnej, w grupie pozostających pod opieką jednego nauczyciela liczebność może być zwiększona o nie więcej niż 4 uczniów,
9) liczba uczniów niepełnosprawnych na zajęciach świetlicowych w szkole ogólnodostępnej i integracyjnej oraz szkole ogólnodostępnej z oddziałami integracyjnymi, w szkole specjalnej oraz szkole ogólnodostępnej z oddziałami specjalnymi, pozostających pod opieką jednego nauczyciela może być zwiększona o nie więcej niż 2 uczniów niepełnosprawnych.
Przedłużono na rok szkolny 2022/2023 ustalenie w sprawie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego - są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Także w roku szkolnym 2022/2023 dzieci i uczniowie będący obywatelami Ukrainy, którzy pobierają naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki, o których mowa w ustawie Prawo oświatowe.
Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia oświadczenie o kontynuacji przez dziecko lub ucznia kształcenia w ukraińskim systemie oświaty.
Leszek Zaleśny
zwiń >>