Od stycznia 2020 r. MEN wydało kilka rozporządzeń dotyczących organizacji kształcenia zawodowego.
Oto 6 najistotniejszych w kolejności publikacji:
1. rozporządzenie MEN z 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego – (Dz. U. z 2020 r. poz. 82)
- zmiana dotyczy załącznika nr 2, czyli klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, i weszła w życie 1 września 2020 r.
Do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dodano 4 zawody, klasyfikacja po zmianach ujmuje w sumie 217 zawodów, w tym 6 pomocniczych, w których odbywa się kształcenie wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim:
1) 2 - w technikum i branżowej szkole II stopnia - technik spawalnictwa o symbolu cyfrowym 311516 oraz technik pojazdów kolejowych o symbolu cyfrowym 311518,
2) 2 - w branżowej szkole I stopnia - zdobnik ceramiki o symbolu cyfrowym 731609 oraz mechanik pojazdów kolejowych o symbolu cyfrowym 723318,
2. rozporządzenie MEN z dnia 13 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy – (Dz. U. z 2020 r. poz. 337) - weszło w życie 17 marca 2020 r.
- zmiana umożliwia absolwentowi branżowej szkoły I stopnia, który nie ukończył 18 lat (ma ukończone 16 lat) nauki w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
3. rozporządzenie MEN z dnia 11 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 635) - weszło w życie 1 września 2020 r.
Zmiany dotyczą:
1) wprowadzenia podstaw programowych kształcenia w nowych zawodach szkolnictwa branżowego:
a) technik spawalnictwa – przyporządkowany do branży mechanicznej,
b) zdobnik ceramiki – przyporządkowany do branży ceramiczno-szklarskiej,
c) mechanik pojazdów kolejowych – przyporządkowany do branży transportu kolejowego,
d) technik taboru kolejowego – przyporządkowany do branży transportu kolejowego;
2) korekty zapisów w podstawach programowych 33 zawodów branżowych, w tym gruntowne zmiany w zawodzie technik ceramik.
4. rozporządzenie MEN z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2020 r. poz. 1008), które w całości wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r. - weszło w życie 1 września 2020 r.
Zmiany w przepisach dotyczących ramowych planów nauczania:
1) w § 2 ust. 1 w pkt 1 lit. c dookreślono, że ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin dla uczniów poszczególnych klas w szkołach kształcenia zawodowego przeznaczonych na realizację zajęć z wychowawcą – a w ramach tych zajęć w szczególności zajęcia dotyczące istotnych problemów społecznych:
a) zdrowotnych,
b) prawnych,
c) finansowych,
d) klimatycznych,
e) ochrony środowiska;
2) w § 2 ust. 3 dodano pkt 7 mówiący, iż ramowy plan nauczania obejmuje również zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego w pięcioletnim technikum,
3) w załączniku nr 5 do rozporządzenia (ramowy plan nauczania dla technikum) dodano w części końcowej tabeli zapis o zajęciach realizowanych w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego i wymiarze godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego.
5. rozporządzenie MEN z dnia 17 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1154) - weszło w życie 1 września 2020 r. z wyjątkiem § 1 pkt 2, który wszedł w życie 15 lipca 2020 r.
Zmiany dotyczą:
1) dodania pozycji dotyczącej zawodu „Technik spawalnictwa” o symbolu cyfrowym 311516 - w załączniku nr 1 w tabeli „Dokumenty potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wymagane do uzyskania dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego”,
2) nowego brzmienia zapisów w pozycji dotyczącej zawodu „Technik logistyk” o symbolu cyfrowym 333107 - w załączniku nr 2 w tabeli „Dokumenty potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wymagane do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego”,
2) nowego brzmienia zapisów w pozycji dotyczącej zawodu „Technik pojazdów samochodowych” o symbolu cyfrowym 311513 - w załączniku nr 2 w tabeli „Dokumenty potwierdzające kwalifikacje w zawodzie wymagane do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika określonym w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego”,
6. rozporządzenie MEN z dnia 19 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1459) - weszło w życie 1 września 2020 r.
Na wniosek Ministra Infrastruktury MEN ustalił, że kształcenie na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zakresie kwalifikacji TDR.01. „Eksploatacja środków transportu drogowego” wyodrębnionej w zawodach:
1. kierowca mechanik (o symbolu cyfrowym 832201),
2. technik transportu drogowego (o symbolu cyfrowym 311927)
przyporządkowanych do branży transportu drogowego będzie prowadzone wyłącznie w formie dziennej lub stacjonarnej.
Leszek Zaleśny
zwiń >>