Zapowiadane zmiany w zakresie nauczania niektórych przedmiotów od 1 września 2022 r. zostały wprowadzone trzema aktami prawnymi:
- rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2022 r., poz. 609) – weszło w życie z dniem 31 marca 2022 r.
- rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. z 2022 r., poz. 622) – weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r.
- rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2022 r., poz. 658) – wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
1. Historia i teraźniejszość
Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Edukacji i Nauki:
a) nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie realizowaną w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Przedmiot WoS rozszerzony dla uczniów technikum i liceum ogólnokształcącego pozostaje bez zmian;
b) program przedmiotu historia i teraźniejszość obejmuje okres od 1945 do 2015 roku i łączy treści z zakresu historii powojennej z elementami wiedzy o społeczeństwie;
c) w przypadku historii zmiany mają charakter punktowy. Polegają także na wydłużeniu narracji historycznej o okres 2004-2015 z jednoczesną redukcją wybranych zagadnień historycznych w ramach poszczególnych epok;
d) w przypadku wiedzy o społeczeństwie (zakres rozszerzony) zmiany wiążą się z zastąpieniem przedmiotu wiedza o społeczeństwie (zakres podstawowy) przedmiotem historia i teraźniejszość (zakres podstawowy), ale polegają również na zmianie koncepcji przedmiotu.
Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, zaczynając od 1 września 2022 r. w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).
Wymiar godzin historii w zakresie podstawowym z obecnych 8 zostanie zmniejszony do 7 godzin (w cyklu kształcenia). Lekcje historii w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego i technikum będą realizowane do końca pierwszego semestru.
Wymiar godzin przedmiotów: historia oraz wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu obecnego i będzie wynosić odpowiednio: 6 h (historia) i 8 h (wiedza o społeczeństwie) w cyklu kształcenia.
Ministerstwo Edukacji i Nauki określiło, że kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość posiadają nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.
Inne zmiany wynikające z wyżej prezentowanych przepisów:
a) w branżowej szkole II stopnia – zrezygnowano z przedmiotu wiedza o społeczeństwie, który miał być realizowany w tym typie szkoły od roku szkolnego 2022/2023, ponieważ absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy decydują się na kontynuację nauki w branżowej szkole II stopnia, mieli w toku kształcenia (w szkole podstawowej i w branżowej szkole I stopnia) przedmioty: historia oraz wiedza o społeczeństwie, a od roku szkolnego 2025/2026 – będą po kursie historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej oraz historii, historii i teraźniejszości w branżowej szkole I stopnia;
b) w branżowej szkole I stopnia, technikum i branżowej szkole II stopnia dodano przepis, który umożliwia realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego w oddziale, grupie oddziałowej i grupie międzyoddziałowej – takie rozwiązanie ułatwi szkołom prowadzącym kształcenie w zawodach uruchomienie tego kształcenia pomimo mniejszej liczby uczniów w danym zawodzie, jednak zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego nadal będą odbywały się odrębnie dla każdego zawodu;
c) w branżowej szkole II stopnia (dla absolwentów gimnazjum oraz ośmioletniej szkoły podstawowej) – odstąpiono od określania wymiaru praktyk zawodowych odbywanych przez słuchaczy branżowej szkoły II stopnia, ponieważ wymiar ten został określony innymi przepisami.
2. Edukacja dla bezpieczeństwa (projekt) – proponowane zmiany od 1 września 2022 r.
Przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa jest obowiązkowo realizowany w klasie VIII szkoły podstawowej oraz w klasie I szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia) w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Aktualne wyzwania i zagrożenia wymagają uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania o:
a) kwestie związane z obronnością państwa,
b) nabyciem umiejętności strzelectwa,
c) przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi.
3. Wyodrębnienie podstawy programowej dla przedmiotu język mniejszości narodowej – język niemiecki (projekt)
Ma to związek ze zmniejszeniem liczby godzin nauczania języka mniejszości narodowej – języka niemieckiego w formie dodatkowej nauki języka. W związku z tym konieczne jest wyodrębnienie podstawy programowej, która będzie odpowiadała zmniejszonej liczbie godzin nauczania od roku szkolnego 2022/2023.
4. Nowy przedmiot biznes i zarządzenie ma bazować na założeniach przedmiotu podstaw przedsiębiorczości i rozszerzać je przede wszystkim o wymiar praktyczny (projekt)
Wymiar godzin podstaw przedsiębiorczości (zakres podstawowy) zostanie utrzymany, a nowy przedmiot – BiZ (w zakresie rozszerzonym) ma obejmować 8 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia i umożliwić przygotowanie się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
Nowy przedmiot szkolny zostanie wprowadzony od 1 września 2023 r.
zwiń >>