Sejm przyjął 23 czerwca 2022 r. ustawę o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, która zakłada uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli oraz określającego zasady wzrostu wynagrodzeń. Ustawa po wniesieniu poprawek przez Senat wróciła do Sejmu, który 5 sierpnia 2022 r. poprawki prawdopodobnie odrzuci wprowadzając ewentualnie swoje.
Niniejszą ustawą zmienia się:
- ustawę z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela,
- ustawę z 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
- ustawę z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,
- ustawę z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej,
- ustawę z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
- ustawę z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych,
- ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa proponuje szereg zmian dotyczących zatrudniania nauczycieli od 1 września 2022 r.
1. Stosunek pracy z osobą rozpoczynającą pracę w szkole nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na dwa lata szkolne, jeżeli ta osoba:
1) nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
2) posiada wymagane kwalifikacje.
2. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, może być nawiązany stosunek pracy na czas określony na dwa lata szkolne, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie pierwszego roku pracy w szkole.
W przypadku gdy nauczyciel w trakcie pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem umowę o pracę z końcem tego roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Dyrektor szkoły może nie rozwiązać umowy o pracę z nauczycielem, jeżeli nauczyciel nie uzyskał przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych i zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie drugiego roku pracy w szkole.
3. Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem, który
1) nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
2) posiada wymagane kwalifikacje oraz
3) posiada co najmniej 2 lata pracy w szkole oraz
4) posiada co najmniej dobrą ocenę pracy.
4. Nauczyciel może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny, jeżeli nie uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy oraz:
1) nie posiada stopnia awansu zawodowego oraz
2) posiada wymagane kwalifikacje oraz
3) posiada co najmniej 2 lata pracy w szkole.
5. Nauczyciel może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny, jeżeli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego
6. Umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny może być zawarta więcej niż jeden raz (decyduje dyrektor szkoły).
7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
8. Stosunek pracy nauczyciela będzie wygasał z mocy prawa także w razie:
1) orzeczenia środka karnego pozbawienia praw publicznych lub zakazu wykonywania zawodu nauczyciela,
2) utraty pełnej zdolności do czynności prawnych.
9. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma ulegać rozwiązaniu, jeżeli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nauczyciel nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego - rozwiązanie stosunku pracy nastąpi z końcem roku szkolnego, w którym minęło wymienione 6 lat.
zwiń >>