Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Edukacja polskich dzieci za granicą

Ministerstwo Edukacji Narodowej dba o edukację dzieci Polaków przebywających za granicą.

MEN stworzyło rozwiązania zapewniające polskim dzieciom naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej i innych przedmiotów w języku polskim, jak również kontynuację nauki w Polsce, po powrocie z zagranicy. Rozwiązania te są zgodne z kierunkami polityki państwa w zakresie krzewienia języka i kultury polskiej oraz podtrzymywania i umacniania poczucia tożsamości narodowej Polaków mieszkających za granicą. Realizowane są we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które odpowiada za politykę wobec Polonii i Polaków za granicą.

  • Dzieci obywateli polskich, przebywających za granicą, mogą uczyć się języka polskiego lub w języku polskim w zespole szkół i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP, prowadzonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
  • MEN wspomaga nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach w krajach zamieszkania Polaków i w szkołach prowadzonych za granicą przez organizacje zajmujące się nauczaniem języka polskiego.
  • Kieruje nauczycieli z Polski do pracy w tych szkołach, wyposaża zainteresowane szkoły w niezbędne podręczniki i pomoce dydaktyczne, służące temu nauczaniu, organizuje dla nauczycieli szkolenia, staże metodyczne i wizyty studyjne. Resort organizuje też współpracę szkół za granicą ze szkołami w Polsce.

Wystarczy zagraniczne świadectwo

 

  • Polskie dzieci za granicą spełniają obowiązek szkolny w lokalnych szkołach. Realizacja obowiązku szkolnego, obowiązku nauki w polskim systemie oświaty dotyczy dzieci mieszkających na terenie Polski, a nie mieszkających czasowo, czy na stałe na terenie innych państw. Zasadą ogólną, respektowaną przez systemy edukacyjne państw, jest wymóg realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki zgodnie z prawodawstwem państwa, na terenie którego dziecko zamieszkuje. Zasada ta dotyczy wszystkich mieszkających na terenie danego państwa dzieci w odpowiedniej grupie wiekowej (także cudzoziemców).
  • W praktyce oznacza to obowiązek chodzenia do szkoły należącej do systemu oświaty danego państwa, czyli np. szkoły francuskiej we Francji, bądź akredytowanej w danym państwie szkoły realizującej pełny program nauczania innego państwa. Możliwości wyboru miejsca i formy realizacji obowiązku szkolnego wskazuje państwo, w którym zamieszkują Polacy. By po powrocie z zagranicy do Polski uczeń mógł kontynuować naukę w polskiej szkole, wystarczy świadectwo szkolne szkoły zagranicznej potwierdzające ukończenie danej klasy. By wejść do polskiego systemu edukacji, nie jest konieczne wcześniejsze, równoległe realizowanie obowiązku szkolnego również w polskiej szkole za granicą.

Bezpłatne lekcje online dla dzieci za granicą

 

  • Polskie dzieci przebywające za granicą mogą spełniać obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkołach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, gdy nie mają takiej możliwości w kraju zamieszkania.
  • ORPEG to jednostka podległa MEN, koordynująca zadania związane z kształceniem dzieci polskich za granicą i wspomagająca nauczanie prowadzone przez organizacje zajmujące się nauczaniem języka polskiego
  • Ponadto, dzieci realizujące obowiązek szkolny za granicą, które na miejscu nie mają możliwości nauki języka polskiego, mogą dodatkowo uczyć się języka polskiego i wiedzy o Polsce w szkołach ORPEG.
  • By umożliwić polskim dzieciom za granicą edukację w języku polskim, szkoły ORPEG prowadzą kształcenie na odległość. Jest to wygodna, doceniana przez rodziców i dzieci, bezpłatna forma nauczania.
  • MEN stworzył nowoczesną, przyjazną platformę edukacyjną do prowadzenia takich zajęć. Polscy nauczyciele prowadzą konsultacje on-line i spotkania kół zainteresowań. Uczniowie i rodzice mają bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych, a także bezpośredni i stały kontakt z nauczycielami z Polski. Szkoły w ORPEG oferują wysoką jakość kształcenia i materiały edukacyjne, opracowane przez doświadczonych nauczycieli, rozumiejących specyfikę pracy z uczniem za granicą i nauczania na odległość. Koszty ponosi budżet państwa polskiego.

Z nowym rokiem będzie łatwiej

 

  • Korzystając z tej formy kształcenia, uczniowie mają obowiązek uczestniczyć w konsultacjach i opracowywać w ustalonych terminach pisemne (w tym kontrolne) prace, które są podstawą promocji do następnej klasy.
  • Zgodnie ze zmianami w przepisach prawa, od roku szkolnego 2017/2018 uczniowie ORPEG nie będą już przystępować do pisemnych i ustnych egzaminów klasyfikacyjnych, które do tej pory były obligatoryjne i stanowiły podstawę promocji do następnej klasy. Uczniowie nie będą już musieli co roku przyjeżdżać do Polski, do siedziby ORPEG w Warszawie na egzamin. 

Data: 2017/08/30

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT