Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Pakiety edukacyjne MEN trafią do wszystkich polskich szkół za granicą

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przekazała dziś uczniom gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie pierwszy pakiet edukacyjny. Do końca lutego każda z polskich szkół za granicą otrzyma swój pakiet.

– Jesteśmy dziś razem z całą wielką społecznością polskich szkół za granicą. Szkoły te potrzebują oczywistych rzeczy: polskiego godła, flagi, mapy, polskich informacji, gier, które będą tym naturalnym, symbolicznym związkiem z Rzeczpospolitą – powiedziała minister Anna Zalewska.

Szefowa MEN dodała, że pakiet edukacyjny w ciągu miesiąca dotrze do polskich szkół, w których nauczany jest język polski. Otrzymają go zarówno szkoły polskie działające przy placówkach dyplomatycznych, jak i społeczne – prowadzone przez polskie parafie czy stowarzyszenia rodziców oraz te, działające w systemach oświaty innych państw.

Zapowiedziała także ogłoszenie konkursu „Rodzina Polonijna”. Jego celem będzie wsparcie integracji dzieci i młodzieży polskiej zamieszkałych za granicą z dziećmi i młodzieżą mieszkającymi w Polsce.

– Mamy na ten cel 1,5 mln zł. Chcemy, żeby polskie szkoły na całym świecie były razem. Chcemy, aby wspólnie pracowały, współpracowały w ramach warsztatów, seminariów i projektów – powiedziała szefowa MEN.

Minister edukacji podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę ustawodawczą wprowadzającą ulgi w publicznym transporcie zbiorowym oraz za wstęp do muzeów i parków narodowych dla młodzieży polonijnej i nauczycieli.

Korzystanie z ulgowych przejazdów przysługuje uczniom (do ukończenia 18 lat) w okresie pobierania przez nich nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim. Zapisy w ustawie dotyczą dzieci uczących się w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Szefowa MEN powiedziała również, że w ramach prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty będzie toczona dyskusja na temat określenia statusu nauczyciela polonijnego.
Dla nauczycieli pracujących za granicą zespół pracujący w MEN przygotowuje rozwiązania, pozwalające zaliczać staż i realizować awans zawodowy, nawet w sytuacji, gdy nie ma wypracowanej liczb godzin wymaganej w kraju – poinformowała szefowa resortu.

– Chcemy wprowadzić nauczyciela polonijnego do Karty Nauczyciela – podkreśliła minister Anna Zalewska 

FILM

W konferencji udział wzięła również Anna Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą, która poinformowała, że od 1 września 2016 r. do pracy za granicą w 13 krajach skierowano już 97 nauczycieli. Objęli oni nauczaniem ponad 11 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych. Dodała, że w 2016 r. rozesłano do szkół na całym świecie 40 tys. podręczników, a 566 uczniów uczy się przy pomocy Ośrodka przez internet – na odległość.

 

FILM

 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Data: 2017-02-10, rozmiar: 498 KB

Data: 2017/02/10

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT