Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe z udziałem wiceministra edukacji

We wtorek w Jerozolimie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i premiera Izraela Benjamina Netanjahu zakończyły się konsultacje rządowe obu krajów.

– To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców – powiedziała Prezes Rady Ministrów.

Zdaniem premier Beaty Szydło, obecnie należy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość.

– Dzisiejsze rozmowy uwidoczniły, że Polska i Izrael łączy kulturowa bliskość, wspólnota naszych dzielonych historycznych losów i wyznawanych wartości – podkreśliła szefowa rządu.

Jednym z głównych tematów konsultacji była współpraca gospodarcza. Podczas wizyty podpisane zostało także polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Rozmawiano również o współpracy turystycznej, kulturalnej i wymianie młodzieżowej.

Równolegle do rozmów szefów rządów Polski i Izraela trwały konsultacje międzyresortowe obu krajów. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentował Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN, z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczył Jarosław Sellin Sekretarz Stanu.

Po stronie izraelskiej udział wzięli: Michal Cohen, dyrektor generalna Ministerstwa Edukacji i przedstawiciele departamentów w ministerstwie oraz reprezentanci Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Avner Shalev, dyrektor generalny Instytutu Yad Vashem.

Głównym tematem konsultacji między polskimi i izraelskimi resortami edukacji były kwestie dwustronnej wymiany młodzieży, a także reformowania systemu oświaty, w tym miejsca i roli innowacji w edukacji.

Wiceminister Maciej Kopeć podkreślił jak ważne jest poznawanie wzajemnej kultury i tradycji przez pryzmat nowoczesności, a także odkrywanie nowoczesnej historii Polski i Izraela. Zwrócono również uwagę na wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym komunikatorów internetowych, do kontaktów między przedstawicielami młodego pokolenia z obu krajów.

Izraelskie ministerstwo edukacji poinformowało o swojej rekomendacji dla izraelskich grup młodzieży do odwiedzania takich miejsc jak Muzeum Historii Żydów Polskich Polin czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Izraela byli zainteresowani planami reformy edukacji w Polsce podkreślając, że ich państwo także jest na etapie wprowadzania istotnych zmian w systemie oświaty. Jak zaznaczono, wdrażanie nowych rozwiązań edukacyjnych w Izraelu, skoncentrowane jest przede wszystkim na doskonaleniu nauczycieli w realizacji ich kluczowego zadania, polegającego na wspieraniu ucznia w rozwoju. Kształcenie kadry pedagogicznej opierać się ma głównie na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2016/11/23

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT