Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

#RokNowychZadań – najważniejsze plany MEN w 2017 roku

Minister Anna Zalewska wzięła dziś udział we wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło. Podczas środowej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecny był także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka.

W swoim wystąpieniu premier Beata Szydło podkreśliła, że przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma systemu oświaty jest dobrze przygotowana.

– Realizowana reforma edukacji jest dobra, potrzebna, przyjazna dzieciom, dbająca o nauczycieli i realizująca oczekiwania rodziców – podkreśliła premier Beata Szydło.

Prezes Rady Ministrów zapewniła również, że proces przygotowania i wdrażania reformy oświaty jest realizowany na wysokim poziomie.

– Reforma edukacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą przede wszystkim, aby szkoła była bezpieczna dla ich dzieci, aby była szkołą, w której zdobywają wykształcenie i są pod dobrą opieką – podkreśliła szefowa rządu. 

Dokonane zmiany w minionym roku

Minister Anna Zalewska przypomniała najważniejsze zmiany, które zrealizowaliśmy w minionym roku. Zgodnie z exposé premier Beaty Szydło podwyższono wiek obowiązku szkolnego dla dzieci do siedmiu lat.

– Dotrzymaliśmy słowa i daliśmy wolność rodzicom. 80 proc. dzieci sześcioletnich w roku szkolnym 2016/2017 kontynuowało swoją naukę w przedszkolu – podkreśliła minister edukacji.

Od 2017 r. subwencją oświatową objęte są dzieci sześcioletnie w przedszkolach, w wysokości 4 300 zł średnio na dziecko. Łącznie samorządy dostaną dodatkowo na ten cel subwencję w roku 2017 w kwocie 1 mld 436 mln zł.

W przyjętych w minionym roku przepisach pojawiły się także kwestie dotyczące nadzoru pedagogicznego i wzmocnienia roli kuratora oświaty.

– Wprowadziliśmy także możliwość odwoływania się od wyniku matury, zlikwidowane zostały tzw. godziny karciane oraz dokonaliśmy zmian w pracach komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli – powiedziała szefowa MEN.

Minister Anna Zalewska podkreśliła jak istotne znaczenie dla określenia kierunków wprowadzanych zmian miała ogólnopolska debata o systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Minister edukacji przypomniała, że 16 września 2016 roku przedstawiliśmy projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające – Prawo oświatowe, które zostały ostatecznie podpisane 9 stycznia 2017 roku przez Prezydenta RP.

Więcej informacji na temat wprowadzonych zmian znaleźć można w podsumowaniu 2016 roku w polskiej edukacji.

Plany MEN na 2017 rok

Minister Anna Zalewska podkreśliła, że w tym roku dla Ministerstwa Edukacji Narodowej najważniejsze będzie spokojne wdrażanie reformy oświaty przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół i samorządowcami.

– Przy wprowadzaniu zmian jesteśmy blisko każdego samorządu. Do dyspozycji lokalnych władz są kuratorzy oświaty i wojewodowie, którzy za zadanie mają wspierać proces organizowania oświaty zgodnie z nowym ustrojem szkolnym – powiedziała szefowa MEN.

Minister edukacji dodała, że powołany został specjalny zespół do spraw wdrażania reformy, który koordynuje działania związane z wprowadzaniem zmian, w tym w szczególności wspieranie samorządów, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów.

Równocześnie, we wszystkich województwach przy kuratoriach oświaty działają regionalne zespoły koordynacyjne. Odpowiadają na każde pytanie ze strony dyrektorów i samorządów, a także wyjaśniają, na czym polegać będą przekształcenia szkół. Kuratorzy oświaty zdiagnozowali każdą gminę na swoim terenie, wiedzą gdzie mogą pojawić się ewentualne trudności i pomagają w ich rozwiązywaniu.

– Najważniejsze to być przy wdrażaniu reformy tak, żeby przebiegła spokojnie, żebyśmy mogli z satysfakcją powiedzieć uczniom, że robimy to dla ich przyszłości, wzmacniając ich edukację, podnosząc jakość, kładąc nacisk nie tylko na historię, ale także na nauki przyrodnicze i informatykę – podkreśliła szefowa MEN.

Poinformowała także, że do końca czerwca wszyscy nauczyciele klas I, IV i VII szkół podstawowych, które jako pierwsze obejmie reforma, zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych.

– Mamy gotowe projekty nowoczesnych podstaw programowych. Wszystkie podręczniki będą darmowe. Dotacja na podręczniki została utrzymana dla wszystkich roczników. Jesteśmy w stałym kontakcie z wydawnictwami i podręczniki będą gotowe – dodała minister Anna Zalewska.

Podsumowując najważniejsze plany do zrealizowania na ten rok Minister Edukacji Narodowej wskazała jako priorytet wdrażanie reformy edukacji, przedstawienie harmonogramu wprowadzania podwyżek dla nauczycieli oraz uruchomienie Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Wśród istotnych kwestii wymieniła również ustawę o Systemie Informacji Oświatowej, inwentaryzację subwencji oświatowej oraz opracowanie modelu systemu doskonalenia zawodowego.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2017/01/25

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT