Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć odwiedził „Łączkę” – poszukiwania ofiar komunizmu

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN odwiedził dziś Kwaterę na Łączce, gdzie znajduje się miejsce pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1948–1956.

Wiceminister edukacji zapoznał się z aktualnym stanem i przebiegiem prac ekshumacyjnych prowadzonych pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Przez lata obszar na tyłach Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, nazywany „Łączką”, występował jako miejsce domniemanego pochówku osób z antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. O ofiary nikt nie miał prawa się upomnieć.

Od 2012 r. dzięki pracom ekipy pod przewodnictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka tożsamość wielu z nich udało się zidentyfikować. Teren, na którym trwają prace archeologiczno-ekshumacje, nie ułatwia jednak poszukiwań. Są tam murowane pozostałości po przeniesionych grobach, stawianych nad dołami, gdzie mogą znajdować się szczątki ofiar komunistycznego terroru.

Część szczątków Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych była niszczona lub przenoszona – tłumaczą eksperci Biura Poszukiwań IPN. Nie poddają się jednak ani specjaliści, ani wolontariusze, którzy zgłaszają się do pomocy z całej Polski. Wszyscy obiecują, że będą szukać polskich bohaterów do skutku. W prace w ramach wolontariatu zaangażowało się wielu uczniów i studentów z całego kraju, za co w szczególny sposób dziękował dr. hab. Krzysztofowi Szwagrzykowi wiceminister Maciej Kopeć. Podsekretarz Stanu w MEN podkreślił, że dla każdego praca w tym miejscu jest żywą lekcją historii.

– Dzięki pracy wielu młodych udało się pokazać, czym jest patriotyzm oraz w jaki sposób można poznawać prawdę historyczną – powiedział wiceminister edukacji. 

 

Ocenia się, że na „Łączce” poszukiwanych jest około 300 osób. Wydobyte szczątki zostały poddane badaniom DNA z wykorzystaniem danych genetycznych zgromadzonych w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Baza Materiału Genetycznego obejmuje dane i informacje o osobach, których krewni stracili życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych w okresie od 9 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r. i miejsce ich pochowania nie jest znane. Baza zawiera także dane o odnalezionych w wyniku prowadzonych prac poszukiwawczych szczątkach ludzkich.

IPN apeluje o przekazywanie materiału biologicznego do wszystkich tych, których krewni polegli w walce, zostali zamordowani w czasie obławy, w czasie śledztwa lub w wyniku wykonania kary śmierci orzeczonej przez komunistyczny sąd, a zwłoki tej osoby spoczywają w nieznanym bądź domniemanym miejscu.

W tej sprawie można skontaktować się z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod numerem telefonu 797 89 13 97 lub adresem e-mail: genetyka@ipn.gov.pl.

Podczas czwartkowej wizyty na „Łączce” wiceminister edukacji zapalił znicz pod Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, które znajduje się na terenie cmentarza Powązkowskiego.

Nagranie

Data: 2017/06/29

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT