Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jak powinna brzmieć treść uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę z nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia: zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum i brak godzin dydaktycznych możliwych do realizacji, zgodnych z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami?; 2. W szkole zmniejszyła się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin zajęć j. polskiego, do którego nauczyciel posiada kwalifikacje. Jednak w projekcie organizacyjnym na kolejny rok szkolny dyrektor uwzględnił zajęcia świetlicy, jako godziny ponadwymiarowe dla innych nauczycieli. Czy w takiej sytuacji dyrektor może zwolnić nauczyciela mianowanego, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też powinien zaplanować dla takiego nauczyciela przynajmniej 1/2 etatu, które realizowałby jako wychowawca świetlicy?; 3.Czy brak zawiadomienia przez dyrektora szkoły organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi pracy uniemożliwia zwolnienie takiego nauczyciela? W szkole do związków zawodowych należy tylko 7 nauczycieli. Czy w takiej sytuacji, gdy organizacja liczy poniżej 10 członków dyrektor ma obowiązek powiadomienia zakładowej organizacji związkowej?
1. Przyczyna wypowiedzenia musi być tak sformułowana, aby dla nauczyciela był zrozumiały powód zwolnienia w kontekście sytuacji organizacyjnej w szkole (art. 30 § 4 KP), np. „Przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę stanowi zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum, a mianowicie … (należy doprecyzować, z jakiego powodu i które klasy nie będą kontynuowały nauki/nie będą tworzone/zostaną połączone) oraz brak godzin dydaktycznych do przydzielenia zgodnie z Pani/Pana kwalifikacjami, ponieważ w roku szkolnym 2016/2017 będzie realizowanych … godzin przedmiotu …, tj. mniej niż o … godzin w porównaniu do bieżącego roku szkolnego.”
2. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych wychowawstwa świetlicy innym nauczycielom w sytuacji, gdy mogłyby zostać przydzielone nauczycielowi mianowanemu, może zostać przez niego zakwestionowane w razie odwołania od wypowiedzenia o pracę. Bardziej zasadne wydaje się przydzielenie wychowawstwa świetlicy temu nauczycielowi za jego zgodą, ponieważ wiąże się ze zmianą wymiaru pensum (art. 42 ust. 3 KN), a nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje.
3. Jeżeli organizacja związkowa ma status międzyzakładowej organizacji związkowej, czyli zrzesza co najmniej 10 pracowników łącznie u wszystkich pracodawców, u których działa, dyrektor powinien dochować trybu konsultacji związkowej (art. 34 ust. 2 w zw. z art. 251 § 1 UoZZ), a gdy nauczyciel jest objęty ochroną związkową – uzyskać zgodę zarządu organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy (art. 32 UoZZ). W przeciwnym razie wypowiedzenie będzie wprawdzie skuteczne, ale wadliwe, co umożliwi nauczycielowi dochodzenie roszczeń przed sądem pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w szkole 16 lat i posiada wykształcenie wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym. W styczniu złożyła świadectwo pracy Z zakładu Powszechnej Spółdzielni Spożywców ,że od 10.09.1993 roku do 30 czerwca 1996 była zatrudniona w pełnym wymiarze na stanowisku pracownika młodocianego w zawodzie sprzedawca. Moje pytanie brzmi: czy nauczycielowi dolicza się tylko okres do okresu stażu ogólnego czy również do stażu pedagogicznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienia do zaistniałej sytuacji: - w grudniu 2017 roku zmarł pracownik szkoły( były dyrektor szkoły) , który z dniem 1 września 2017 przeszedł na emeryturę , w jaki sposób wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za tą osobę? (Spadkobiercami są żona oraz dwoje pełnoletnich synów, jak ująć składki ZUS i podatek, czy spadkobiercy muszą złożyć wniosek o wypłatę trzynastki- dodam że w naszej placówce dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest pracownikom 1 marca 2018 roku).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zakończył staż na nauczyciela dyplomowanego z dniem 31.05.2017r. Od 4.06.2017 do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym czasie miał prawo złożyć sprawozdanie do 30.06.2017r. i uzyskać ocenę dorobku zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela na stanowisku pedagoga szkolnego w szkole podstawowej, jeśli ma następujące wykształcenie: - studia wyższe magisterskie w zakresie nauczania początkowego specjalność nauczycielska; - studia podyplomowe w zakresie terapii zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu (186 godzin teorii, 176 godzin praktyki)?
- Kadencja dyrektora kończy się 31 sierpnia. W szkole jest dwóch wicedyrektorów, którzy powołani są DO ODWOŁANIA. Dyrektor stwierdził, że wicedyrektorzy odchodzą razem z nim i ujął ich w arkuszu organizacyjnym na rok 2017/2018. Odejście wicedyrektorów potraktował jako odejście z automatu tłumacząc to nowymi przepisami. Wicedyrektorzy nie złożyli pisemnych rezygnacji z funkcji i nie zostali przez dyrektora odwołani. Czy opisana sytuacja jest zgodna z obecnym stanem prawnym, jeśli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Sytuacja dotyczy samodzielnej szkoły podstawowej, która od 1.09 także będzie szkołą samodzielną. Czy w opisanej sytuacji może dojść do tego, że w dniu 1 września obecni wicedyrektorzy będą nadal pełnili tę funkcję, a jednocześnie będą nauczycielami z pełnym pensum?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe