Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jeżeli pracownik otrzymuje zmniejszenie etatu z przyczyn organizacyjnych i nie przyjmie tych warunków czy ma prawo do odprawy należnej w przypadku zwolnień z pracy z przyczyn organizacyjnych? 2. Czy w kryterium zwalniania nauczycieli zapis, że nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne lub uprawnienia do świadczeń kompensacyjnych, są w pierwszym rzędzie zwalniani z uwagi na to, iż będą mieli z tego tytułu źródło utrzymania jest prawidłowe? Czy lepiej stworzyć to kryterium z zerową liczbą punktów a osoby które nie mają takich możliwości będą mieć np. 50 p.?
Pracownikowi, wobec którego jest dopuszczalne wypowiedzenie zmieniające z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. i pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków pracy lub płacy,które nie mają dyskryminacyjnego charakteru, odprawa nie przysługuje (wyrok SN z 6 stycznia 2009 r., II PK 108/08). Zachowa ją pracownik, któremu zaproponowano tzw. porozumienie zmieniające z art. 29 § 4 k.p., na które pracownik nie wyraził zgody, gdy pracodawca zwolni go i zatrudnia co najmniej 20 pracowników – art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz.1969 ze zm. Natomiast nauczycielom samorządowych jednostek organizacyjnych zwalnianym z przyczyn organizacyjnych na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. lub art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm., którzy wcześniej nie przyjęli propozycji ograniczenia wymiaru zatrudnienia, w razie definitywnego wypowiedzenia stosunku pracy nadal przysługuje prawo do odprawy z art. 20 ust. 2 KN lub z art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 11 PWuPO.
Kryterium innego potencjalnego źródła dochodu nie powinno być wiodące, a traktowane pomocniczo, gdy praca nauczycieli z analogicznym doświadczeniem, kwalifikacjami i oceną pracy formalną i bieżącą jest podobnie oceniania i za zwolnieniem jednego z nich w takim przypadku dodatkowo przemawia lepsza sytuacja życiowa, w tym posiadanie uprawnień emerytalnych lub do świadczenia kompensacyjnego, z których nauczyciele nie muszą korzystać (wyrok Sądu Najwyższego z 18 września 2003 r., I PK 286/02 oraz z 24 września 2003 r., I PK 396/02).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę jak mam postąpić ? Nauczyciel kontraktowy przebywał na długim zwolnieniu lekarskim, później otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, a teraz otrzymał rentę ze względu na częściową niezdolność do pracy. Czy z takim nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy czy nie? Czy za porozumieniem stron czy są inne przesłanki. Czy muszę teraz wypłacić za zaległy urlop, czy dopiero po zakończeniu otrzymywania renty. Czy częściowa niezdolność do pracy nakłada na dyrektora obowiązek zapewnienia tej osobie powrotu do pracy ale na innym stanowisku? Czy pracodawca ponosiłby koszty ewentualnego przekwalifikowania tej osoby? Czy pracodawca może żądać od pracownika będącego na rencie oświadczenia, że ma zamiar powrócić do pracy?. Jest to za bardzo zagmatwane i proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy, bo nie chcę znowu spotkać się z tą osobą w Sądzie Pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzi można przydzielić nauczycielowi wspierającemu w przyszłym roku szkolnym, dot. kl.VIII, w której jeden uczeń jest z Zespołem Aspergera, a drugi ma orzeczenie o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak liczyć urlop wypoczynkowy nauczyciela za 2016, 2017 i 2018 rok? Nadmieniam, że jest to nauczyciel placówki feryjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- Obecnie nauczyciel złożył wniosek o dofinansowanie jego studiów - kierunek Pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią, które rozpoczął w październiku 2017. Nauczyciel wcześniej nie informował mnie o takich studiach, dlatego nie ujęłam go w Planie form doskonalenia nauczycieli.Czy nauczyciel ma prawo żądać dopłaty? Czy za dwa semestry czy tylko za jeden skoro I semestr już się skończył?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe