Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczyciel wspomagający (jego uśrednione pensum wynosi 20) prowadzi samodzielnie lekcję za nauczyciela głównego , który jest nieobecny, ma te same kwalifikacje ,czy powinien mieć zapłacone za tą godzinę według swojej stawi zaszeregowania czy takiej jaką ma nauczyciel główny czyli 1/18 - czyli korzystniejszej 2. Czy długotrwałe zastępstwo doraźne może być przekształcone w nadgodziny stałe tego nauczyciela? Nauczyciel nieobecny dostarcza zwolnienia co pewien czas i wiadomo iż będzie nieobecny do końca roku szkolnego. Nadgodziny stałe nauczyciela nie są odliczane w przypadku innej organizacji pracy szkoły a nadgodziny doraźne już są odliczane, więc jest to niekorzystne dla nauczyciela.
1. Nauczyciel wspomagający może prowadzić zajęcia w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela jedynie w godzinach, które nie są dla niego godzinami pracy. W przeciwnym razie, pobierałby podwójne wynagrodzenie za pracę w tym samym czasie - swoje, wynikające z umowy i za zastępstwo. Zgodnie z art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela, przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw określa organ prowadzący szkołę w drodze regulaminu.
2. W przypadku długotrwałej nieobecności nauczyciela, jego godziny powinny być rozdysponowane pośród zatrudnionych nauczycieli jako stałe godziny (na czas określony) lub powinien zostać zatrudniony nowy nauczyciel na zastępstwo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel naszej jednostki jest chory i obecnie przebywa w szpitalu. Zanosi się na dłuższe zwolnienie lekarskie, około 1 miesiąca. Czy możemy przyjąć na zastępstwo na czas nieobecności chorej, nauczyciela dyplomowanego emeryta? Jakie składniki wówczas należałoby mu wypłacić oprócz wynagrodzenia zasadniczego? Co z wysługą lat, dodatkiem wiejskim i mieszkaniowym? Czy istnieje jakaś inna forma zatrudnienia nauczyciela, aby było taniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedstawił „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe” wystawione przez oddział wojewódzki funduszu.
Czy na tej podstawie i złożonym podaniu nauczyciela do dyrektora szkoły należy udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe zgodnie z Art. 73ust 1 pkt 2 oraz Art. 73 ust 1 pkt 2 ppkt 10j (Karta Nauczyciela Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203 – zgodnie ze zmianami od 01.01.2018 r.)
Czy w związku z powyższymi przepisami nauczyciel nie przedstawia już żadnych dodatkowych dokumentów od lekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej 31.08.2019 r.
W jakim dniu należy ją wypłacić nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela w dwóch szkołach i wypłacania dodatku stażowego, proszę o odpowiedź w n/w sytuacjach:
1. Nauczyciel zatrudniony jest w naszej szkole na 16/18 etatu i drugiej szkole ma dodatkowo 4/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
2. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 6/18 etatu i w drugiej szkole również 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
3. nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole na pełny etat 18/18 i w drugiej szkole na 7/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%).
4. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 12/18 etatu i w drugiej szkole ma dopełnienie etatu 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi niepedagogicznemu, który idzie na urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopu trzeba wypisywać tzw. kartę urlopową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe