Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
12 listopada 2010r.– piątek po11.11. 2010r. czwartek - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- sport dla wszystkich – rozgrywki w siatkówkę na sali sportowej 22 grudnia 2010r.– środa przed świętami Bożego Narodzenia - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- wigilia szkolna 7 stycznia 2011r. – piątek po 6.01.2011r. czwartek po święcie Trzech Króli - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze – organizacja Orkiestry Wielkiej Pomocy Jurka Owsiaka 2 maja 2011r.– poniedziałek przed 3.05.2011r. wtorek 3 Maja - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- Festiwal Projektów Szkolnych klas IIa i IIb 12-13-14 kwietnia – wtorek, środa, czwartek 2011r. – egzaminy gimnazjalne - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze na świetlicy szkolnej z pedagogagmi 24 czerwca – piątek po 23.06.2010r. czwartek – Boże Ciało – obligatoryjnie Czy prawidłowo ustaliłem dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych?
Z powyższej informacji wynika, że przekroczono dopuszczony rozporządzeniem limit. Dlatego należy dokładnie przeliczyć ilość dni, które dyrektor ustala (zasięgając opinii odpowiednich organów szkoły) jako wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ponadto rozporządzenie jednoznacznie stwierdza, że w roku szkolnym 2010/11 zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się 22 czerwca (§ 4.1).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (ze zm.):
§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:
1) szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego — do 6 dni,
2) gimnazjów — do 8 dni,
3) liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających — do 10 dni.
2. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa w ust. 1, mogą być ustalone:
1) w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:
a) sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
b) egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
c) egzamin maturalny,
d) etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
2) w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych,
3) w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący zasugerował, aby w arkuszu organizacyjnym dokonać połączenia zajęć z plastyki i techniki w klasie V (10 uczniów) i klasie VI (13 uczniów) .Czy można tego dokonać? (podstawa prawna) Czy n-lowi, który z własnej inicjatywy chce prowadzić zajęcia w oddzielnych klasach, bez dodatkowego wynagrodzenia, można pozwolić na prowadzenia tych zajęć?( podstawa prawna)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy język angielski do 2020 roku w przedszkolu niepublicznym może prowadzić w swojej grupie nauczyciel wychowania przedszkolnego bez udokumentowanych kwalifikacji językowych? jeżeli nie, co taki nauczyciel powinien ukończyć (jaki kurs, szkolenie, studia podyplomowe) aby móc prowadzić zajęcia językowe w swojej grupie wynikające z podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakich dokumentów można przyjąć ucznia powracającego z zagranicy do Polski, do szkoły ponadgimnazjalnej?
Uczennica wyjechała z Rodzicami do USA i tam uczęszczała do szkoły będącej odpowiednikiem naszego gimnazjum (zatem nie ma świadectwa ukończenia gimnazjum polskiego ani zaświadczenia o wyniku polskiego egzaminu gimnazjalnego); uzyskała promocję do klasy maturalnej ? W czasie wakacji powróciła do Polski i szuka miejsca w LO? Proszę o pilna odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może powierzyć na rok obowiązki dyrektora szkoły nauczycielowi tej szkoły, który to nauczyciel nie ma ukończonego zarządzania oświatą, a uzupełni je w trakcie pełnienia funkcji po dyrektora szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w bursie może zostać zatrudniony nauczyciel posiadający wykształcenie: licencjat o specjalności pedagogika społeczno-opiekuńcza z pedagogiką szkolną oraz studia magisterskie o specjalności: aktywizacja i praca społeczno-opiekuńcza na Uniwersytecie Pedagogicznym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe