Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sposobu wypłacania wynagrodzenia nauczycielom za godziny ponadwymiarowe. Nauczycielowi, po uśrednieniu, zostało przydzielonych w arkuszu organizacyjnym szkoły 21,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,35, w związku z czym realizuje 3,15 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Z kolei inny nauczyciel, po uśrednieniu, ma 23,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,0 i realizuje 5,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Organ prowadzący polecił, by takim nauczycielom w jednym miesiącu wypłacać wynagrodzenie za przepracowane 2 godziny ponadwymiarowe (pierwszy przypadek) i za 5 godzin (drugi przypadek), a w kolejnym miesiącu za 3 godziny (pierwszy przypadek) i 6 godzin (drugi przypadek). Czy taki sposób wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest zgodny z przepisami? Czy jednak nauczyciele nie powinni w każdym miesiącu otrzymywać wynagrodzenie, odpowiednio za 3 i 6 godzin?
Udzielenie odpowiedzi jest niestety niemożliwe bez znajomości treści uchwały konkretnego organu prowadzącego – regulaminu wynagradzania nauczycieli, w zakresie zaokrąglania niepełnych godzin. Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 organ prowadzący określa szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Natomiast ogólnie należy wskazać, że po przepracowaniu poszczególnych miesięcy nauczycielom powinno być wypłacane wynagrodzenie za faktycznie zrealizowane godziny ponadwymiarowe, według liczby ustalonej zgodnie z tą uchwałą, bez ewentualnego przenoszenia wynagrodzenia za części godzin do rozliczenia wynagrodzenia na kolejny miesiąc – art. 39 ust. 4 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Dyrektor otrzymał pismo od organu prowadzącego z informacją o procedurach przeniesienia nauczycieli do nowo powstającej szkoły. Po analizie przepisów dyrektor szkoły nie zgadza się na takie przeniesienie. Jaki ma termin administracyjny na wystosowanie odpowiedzi do organu prowadzącego?
- Nauczycielka korzysta w roku szkolnym 2016/2017 (od 10.09.2016 do 31.08.2017) z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można jej wypowiedzieć umowę o pracę w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia - wypowiedzenie w terminie do 31 maja 2017 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2016/2017 (31.08.2017)? Przyczyną wypowiedzenia są zmiany wynikające z mniejszego naboru do klas I (planowano otworzenie dwóch klas pierwszych, nabór przeprowadzono tylko do jednej klasy)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce kończy się urlop dla poratowania zdrowia 31.03.2016r. Przyniosła zwolnienie lekarskie od lekarza prowadzącego od 30.03-12.04.2016r. Lekarz medycyny pracy nie wystawił żadnego zaświadczenia, bo nie otrzymał dokumentacji o przebiegu leczenia, a zwolnienie, o którym mowa. Nauczycielka nie wykorzystała 182 dni na zwolnienie. Czy może od 1 kwietnia przebywać na zwolnieniu lekarskim i nie przedstawiać zaświadczenia od lekarza medycyny pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy (nauczycielce), która termin porodu ma na 18.08.2013 r., umowę o pracę ma na czas określony tj. do 31.08.2013 r. Czy pracownica może złożyć wniosek 14 dni przed porodem o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz po tym urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 26 tygodni? Czy po zakończeniu umowy o pracę (31.08.2013 r.) powinna zgłosić się do ZUS-u?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe