Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
ączenie Oddzialu Przedszkolnego i klasy pierwszej na takie zajęcia- wychowanie fizyczne, edukacja muzyczna, plastyczna, religia i język angielski- łącznie dla Oddziału jt. 7 godzin. Czy jest to jeden oddział , czy nadal dwa? Potrzebuję podstaw prawnych.
Aktualizacja odpowiedzi z 05.05.2020 r.
W przypadku, gdy oddział przedszkolny: 1) jest prowadzony w szkole podstawowej, która działa w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych oraz 2) uczęszczają do niego tylko dzieci 6 – letnie, dopuszcza się łączenie ww. zajęć (zaś pozostają dwa oddziały) oddziału przedszkolnego z I klasą, gdy ponadto w oddziale przedszkolnym i w oddziale I klasy spośród zajęć wymienionych w pytaniu co najmniej połowa zajęć z języka angielskiego jest prowadzona oddzielnie dla oddziału przedszkolnego i dla I klasy (art. 96 ust. 5 w zw. z ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Jeżeli któryś z ww. wymogów nie jest spełniony, nie ma możliwości prowadzenia wspólnych zajęć dla tych oddziałów.
Oddział przedszkolny jest placówką nieferyjną i nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej - § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) i art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. Klasa I szkoły podstawowej jest oddziałem szkoły feryjnej. Obowiązujące przepisy, w tym ww. rozporządzenie i ustawa PO nie przewidują możliwości łączenia zajęć oddziału przedszkolnego z I klasą szkoły podstawowej, a więc nie ma podstawy prawnej takiego działania - jest ono niedopuszczalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jako przedszkole niepubliczne mamy obowiązek robienia ewaluacji wewnętrznej ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Art. 68 PO ust. 5 pkt. 3 mówi, że dyrektor decyduje w sprawach występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły lub placówki. Czy zatem dyrektor ma obowiązek zasięgnąć opinii RP w sprawie nagród z okazji DEN?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej decyzji dyrektora szkoły w sprawie odroczenia ucznia w roku szkolnym 2016/2017 (na które artykuły ustawy o systemie oświaty należy się powołać?). Dziecko urodzone w roku 2009. W roku szkolnym 2015/16 było już odroczone do 31.08.2016 r. Dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z 2013 r. ze względu na niepełnosprawność sprzężoną (autyzm dziecięcy i upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim) wydane na czas wychowania przedszkolnego oraz opinię poradni z kwietnia 2016 r. w sprawie odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy z kwalifikacjami studia licencjat - zarządzanie specjalizacja: zarządzanie przedsiębiorstwem oraz studia magisterskie - pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Staż na stanowisku kierowniczym w przedszkolu ok. 5 lat, mogę być dyrektorem w niepublicznym przedszkolu?
Czy muszę posiadać studia podyplomowe z zarządzania oświatą? To jest istotne dla mnie.
Jak wygląda ta kwestia kwalifikacji w sytuacji, gdy przedszkole niepubliczne działa na zasadach publicznego tzw. 1 zł.?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie powinny być zapisy w szkolnym systemie oceniania wskazujące na to, że ocenianie zakłada dawanie uczniom informacji o postępach w nauce?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe