Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Autobus szkolny zatrzymuje się na ulicy (przy ogrodzeniu budynku szkolnego), a uczniowie są doprowadzani i odprowadzani do drzwi autobusu przez dyżurujących nauczycieli. Czy w związku z tym nauczyciele muszą mieć jakieś konkretne przeszkolenie, które uprawnia ich do tych czynności? Czy istnieją przepisy regulujące te kwestie?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują takich szczegółów pracy szkoły. Oznacza to, że dyrektor decyduje w sprawach, o których mowa w pytaniu. Najważniejsze jest, by szkoła zapewniała bezpieczeństwo uczniom: 1) dyrektor na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 39.1, pkt 5; 2) nauczyciele na podstawie Karty Nauczyciela – ustawy z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 6 pkt 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy? Czy przysługuje, jeśli nauczyciel pracuje z uczniem słabosłyszącym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy uzupełniania dziennika lekcyjnego. Nie mogę znaleźć w przepisach prawa informacji jak traktować obecność uczniów, którzy biorą udział w konkursach poza szkołą. Czy wstawiać im nieobecność, czy traktować jako obecnych? A może zaznaczać w jakiś szczególny sposób? I jak wyliczać wówczas frekwencję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jestem obecnie na etapie tworzenia tekstu jednolitego statutu mojej placówki. Proszę o przykładowy, aktualny statut dla szkoły podstawowej, w której funkcjonują organizacyjnie związane punkt przedszkolny i oddział dla 6-latków.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dzienniku lekcyjnym zaznacza się nieobecności uczniów na danej lekcji, gdy reprezentuje szkołę na konkursie, w uroczystościach szkolno-środowiskowych lub uczestniczy w zajęciach zielonej szkoły?
Wykazanie nieobecności ucznia stanowi zaniżenie wskaźnika frekwencji i fałszywą informację o nierealizacji obowiązku szkolnego. Dodatkowo powoduje niezadowolenie ucznia i jego rodziców z powodu wykazywania nieobecności na lekcjach.
Natomiast wykazanie obecności ucznia na lekcjach w tych przypadkach rodzi wątpliwości o rzetelność wypełniania dokumentacji szkolnej i podejrzenie fałszowania stanu rzeczywistego.
Proszę o podanie interpretacji prawnej tego zagadnienia.
Z poważaniem
Iwona Loroch
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szukam u Państwa najnowszego rozporządzenia odnośnie statutu przedszkoli niepublicznych. Nie mogę tego znaleźć poprzez wyszukiwarkę ani w żaden inny sposób. Od innych dyrektorów tylko wiem, że powinnam mieć napisany nowy statut do 30 listopada. Gdzie znajdę wszystkie informacje u Państwa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe