Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o obliczenie wymiaru urlopu nauczycielom przedszkola (placówka nieferyjna). Nauczyciela realizującego pensum 15/25 (3 godziny każdego dnia w tygodniu). Nauczyciela realizującego pensum 13/25 (3 dni w tygodniu). Czy nauczycielowi pracującemu 3 dni w tygodniu przy ustalaniu okresu urlopu nie bierze się pod uwagę dni, w których nie pracuje w placówce, podobnie jak nie wlicza się sobót i niedziel?
Wymiar urlopu pierwszego nauczyciela wynosi: 15/25 * 35 dni = 21 dni * 8 godzin = 168 godzin w roku wykorzystywanych nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale także pozostałych godzin zajęć i czynności nauczyciela, który tygodniowo ma do przepracowania 24 godziny (średnio 4,8 godzin dziennie w każdym z 5 dni roboczych lub pracodawca może jemu ustalić inny harmonogram czasu pracy), zgodnie z art. 64 ust. 3 KN, art. 154 § 2, art. 1542 § 1 i 2 KP. Wymiar urlopu drugiego nauczyciela wynosi: 13/25 * 35 = 19 dni * 8 godzin = 152 godziny udzielane zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, który może wynosić od 3 do 5 dni roboczych tygodniowo i jest ustalany przez pracodawcę (nie zaś przez obowiązujące przepisy); urlop jest udzielany nie tylko w czasie zajęć dydaktycznych, ale również w czasie wykonywania innych zajęć i czynności – nauczyciel łącznie tygodniowo ma do przepracowania 21 godzin. Jeśli nauczyciela obowiązuje 3-dniowy rozkład czasu pracy, każdego dnia ma do przepracowania 7 godzin i w tym czasie wykorzystuje urlop; jeśli np. obowiązuje go 5-dniowy rozkład czasu pracy, zgodnie z którym godziny dydaktyczne realizuje 3 dni w tygodniu, a łącznie z innymi obowiązkami pracuje 5 dni w tygodniu, każdego dnia ma do przepracowania średnio 4,2 godziny (lub rozkład godzin może się kształtować nierównomiernie w poszczególnych dniach) – urlop jest zawsze udzielany w godzinach pracy obowiązujących danego pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Na przyszły rok szkolny w związku z likwidacją oddziału proponujemy ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na podstawie mianowania do wysokości 9/18. Godziny, które możemy mu zaproponować wynikają z zastępstwa za nauczyciela, który będzie przebywał na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Co w sytuacji, gdy nauczyciel wróci z tych urlopów w trakcie roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie nauczyciela z licencjatem w szkole podstawowej. Serdecznie proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy w bieżącym, 2017 roku, można zatrudnić w świetlicy szkolnej osobę, która ukończyła studia I stopnia (licencjackie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego jest zatrudniony od września 2015 r. na zastępstwo. W kwietniu 2015 podjęła swoją pierwszą w życiu pracę, ale nie jako nauczyciel. We wrześniu rozpoczęła staż. Czy wniosek o zagospodarowanie zgodnie z Kartą Nauczyciela Art. 61 powinna złożyć we wrześniu 2016 r. jak nabędzie kwalifikacje nauczyciela kontraktowego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu pracuje emeryt zatrudniony na czas określony już drugi rok (umowa o prace jest co roku odnawiana). Czy przy zatrudnieniu emeryta na trzeci rok pracy będzie to umowa na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe