Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o podanie właściwej podstawy prawnej do powołania z dniem 01.09.2022 r. opiekuna stażu dla nauczyciela, który w roku 2020 uzyskał awans na kontraktowego, a od 1 września 2022 r. odbywa staż w skróconym wymiarze 1 rok 9 m-cy na stopień nauczyciela mianowanego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz.1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, czyli w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2022 r. Na podstawie art. 9c ust. 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) - dalej KN w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2022 r., nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna stażu. Wskazane dwa przepisy stanowią podstawę prawną wyznaczenia opiekuna stażu. Z kolei skrócenie stażu z 2 lat i 9 miesięcy (art. 9c ust. 1 pkt 2 KN w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2022 r.) o 1 rok wynika z treści art. 10 ust. 2 ustawy z 5 sierpna 2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wychowawca rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2014r. i powinien zakończyć go 31.05.2017r., jednak zakończył go 04.09.2018r. (taki termin w związku z potrzebą wydłużenia z powodu L-4, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego). Nauczyciel złożył mi sprawozdanie, opiekun stażu przedłożył projekt oceny dorobku zawodowego. Muszę sporządzić ocenę dorobku zawodowego. Proszę o wskazanie mi podstaw prawnych na dokonanie oceny dorobku zawodowego tego nauczyciela w świetle obecnego stanu prawnego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W maju zakończyłam staż na nauczyciela mianowanego. Z powodów zdrowotnych dopiero w sierpniu złożyłam sprawozdanie i nadal nie otrzymałam oceny pracy. Z dniem 1 września rozpoczęłam pracę w nowej placówce w innej gminie. Kto odpowiada za organizację egzaminu? Gdzie będzie przeprowadzony egzamin i który dyrektor będzie obecny na egzaminie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczyciela fizjoterapeuty zatrudnionego w OREW. Od 20 lat pracuje w placówce, jest nauczycielem bez awansu, w systemie informacji oświatowej wskazany jest na pół etatu jako nauczyciel wychowania fizycznego. Czy może być nauczycielem bez awansu? Czy nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym i magistrem z fizjoterapii, zatrudniony w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym musi mieć ukończoną oligofrenopedagogikę?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wróciła do pracy po długotrwałej chorobie i urlopie rodzicielskim. Rozpoczęła pracę 1 września i w tym samym dniu złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień dyplomowanego. 2. września otrzymała decyzję o ustaleniu długości stażu do 31 maja 2019 r. Następnie poprosiła o uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 tygodni trwający od 5 września do 13 listopada. W jaki sposób należy przedłużyć staż ww. nauczycielce. Co zrobić, gdy zakończenie stażu przypada w trakcie wakacji?
- Czy nauczycielce, która 1 września 2011 r. rozpoczęła staż (trwający 9 miesięcy) na nauczyciela kontraktowego, a od 23 stycznia 2012 r. była na zwolnieniu lekarskim, zaś 9 lutego 2012 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński (140 dni) oraz poprosiła o przedłużenie tego urlopu o 3 tygodnie (łącznie 161 dni), tj. do 18 lipca 2012 r., można przedłużyć staż? Nauczycielka ta zadeklarowała pisemnie, że rezygnuje z urlopu wychowawczego, pozostał jej jednak jednak do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Według mnie staż zostaje przerwany i należy odbyć go ponownie. Nie znajduję jednak prawnej podstawy do takiej decyzji. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale art. 9d ust.5 KN odnosi się raczej do nauczycieli odbywających staż dłuższy niż 9 miesięcy. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe